Dom z ogrodem

pixabay.com

Co posadzić przed domem od strony północnej

Ogród przed domem to nasza wizytówka. Dlatego też zależy nam  aby był zadbany i ładny. Zarazem nie chcemy spędzać w nim zbyt wiele czasu doprowadzając go do stanu idealnego.

Charakterystyka terenu

Od tego co uda nam się zmieścić we frontowej części ogrodu zależy w dużej mierze ile mamy tak naprawdę miejsca. Więc zanim weźmiemy się za urządzanie uszeregujmy sobie stałe elementy takie jak:

  • wielkość ogródka przed domem;
  • ukształtowanie terenu – czy jest równo, albo spadek czy górka;
  • właściwości gleby – po budowie domu warto nawieźć trochę humusu, aby poprawić jej jakość.

Podjazd i inne elementy stałe

Przed frontem domu dużo przestrzeni zajmuje podjazd i wokół niego tak naprawdę urządza się frontowy ogród. W miejscu niewidocznym należy jeszcze znaleźć miejsce na kosz na śmieci. Można go obsadzić pnączem, które w większości zakryje jego nieatrakcyjny wygląd. Oprócz tego powinna być poprowadzona ścieżka do domu.

Warunki jakie panują od strony północnej

Ogródek o ekspozycji północnej ma specyficzne warunki. Dużo cienia warunkuje większą wilgotność. Przez to rośliny posadzone w tym miejscu mają ciemniejszy kolor liści oraz rosną bujniej. Jednak nie wszystkie gatunki preferują takie stanowiska. W tym wypadku musimy postawić na te, które bez problemu będą rosnąć i nie szpecić krajobrazu.

Rośliny kwitnące do cienia

Kwiaty liliowca
pixabay.com

Wbrew pozorom znaczna grupa roślin lepiej rośnie i kwitnie w cieniu niż posadzona w pełnym słońcu. Do tych najciekawszych należą:

  • azalie;
  • rododendrony;
  • wawrzynek wilczełyko;
  • hortensje;
  • liliowce.

Wymienione wyżej krzewy i byliny są jednymi z najładniejszych roślin do ogrodu. Nie tylko bez problemu rosną w cieniu, ale też ładnie kwitną. Warto docenić te ich zalety, zwłaszcza przy urządzaniu ogrodu przed domem.

Rośliny zielone o ozdobnych liściach

Nie samymi kwiatami ogród przecież żyje. Dlatego niezawodne w tym miejscu będą rośliny o kolorowych liściach, bądź ciekawym pokroju. Warte uwagi są:

  • wierzba mandżurska;
  • funkie o kolorowych liściach;
  • paprocie;
  • trawy.

Czy mimo cienia warto sadzić drzewa?

Można jak najbardziej. Jednak musimy przemyśleć sprawę czy stworzyć duży parasol z korony drzewa czy raczej delikatne o jasnych liściach kolumnowe drzewko, które nam rozjaśni ogródek przed domem. Jeśli jeszcze nasza działka od frontu znajduje się od strony ruchliwe drogi to tym bardziej powinniśmy zadbać o żywą ścianę. Do tego celu nadają się wyśmienicie drzewa albo krzewy, a już zwłaszcza tuje.

Jeśli mamy mało miejsca to wybierajmy gatunki nisko rosnące mniej więcej do około 2 metrów. Zbyt wysokie będą mogły zagrażać domowi, powodować powstawanie nalotów o wiele szybciej niż gdy będą one niskie.

Trawa jest bardziej zielona od strony północnej

Jest to jak najbardziej prawda. Łąki położone na północnych stokach mają o wiele bujniejszą trawę. Tak samo jest z trawnikiem przed domem od strony północnej. Jest on bardziej gęsty, gruby i wręcz tworzy przepiękny szmaragdowy dywan. Oczywiście można przed frontem domu posadzić trawy ozdobne, które w cieniu rosną bardzo dobrze:

  • niedźwiedzie futro;
  • trawa bambusowa;
  • turzyca jednak lepiej rośnie w lekkim półcieniu;
  • rozplenica japońska – także do półcienia.

Z wykorzystaniem różnego koloru traw można stworzyć efektowny ogródek przed domem. Nie wymagają one wiele zabiegów pielęgnacyjnych i są bardzo dekoracyjne.

Wysokie drzewa po północnej stronie ogrodu

Majestatyczne drzewa od strony północnej wyglądają bardzo dobrze. Latem tworzą piękne tło dla całego ogrodu. Dobrze rozrośnięte korony drzew chronią przed wiatrami podczas burz. W związku z tym warto wybierać te gatunki, które mają mocne drewno, aby w przyszłości nie łamały się podczas burzy.

Co można posadzić pod drzewami

Pod drzewami panują specyficzne warunki środowiska i część roślin ciężko je znosi. Lepiej jest więc sadzić tam odporne gatunki, które w takich miejscach lubią rosnąć. Należą do nich:

Rododendrony – lubią rosnąć w cieniu na podłożu kwaśnym i przepuszczalnym. Muszą mieć też odpowiednio dużo wilgoci w glebie, a już zwłaszcza podczas wietrznych zim.

Parzydło leśne – ciekawa roślina o ładnie kwitnących wiechach. Dobrze rośnie wśród drzew, warto ją sadzić w rogach posesji.

Liliowce – pięknie kwitnące byliny są prawdziwą ozdobą ogrodów w stylu leśnym. Równie dobrze kwitną w ocienionym miejscu.

Wymienione sposoby zagospodarowania działki od strony północnej dają duże możliwości w urządzaniu ogrodu od strony północnej. Dużo oczywiście zależy od wielkości działki jaką mamy do dyspozycji oraz od jej ekspozycji. Obsadzenie drzewami czy żywopłotem ogrodu pod północy chroni go przed zimnymi i mocnymi wiatrami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.