muzyka dla kobiety w ciąży

Jaka muzyka dla dziecka w brzuchu

Czy muzyka puszczana dziecku w łonie matki ma sens? Oczywiście! Tak samo, jak mówienie do brzuszka. Dziś omówimy dobroczynny wpływ muzyki na dziecko i jego rozwój oraz podamy przykłady gatunków, które śmiało możesz puszczać dziecku.

Czy dziecko będąc w łonie matki słyszy?

Słuch u dziecka wykształca się bardzo szybko, bo już między czwartym a piątym miesiącem życia w brzuchu matki. Dziecko słyszy bicie serca matki i odgłosy zewnątrz oraz zapamiętuje głos matki. Już płód ma swoje ulubione dźwięki, na które reaguje: ożywia się lub uspokaja. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, być śpiewała do brzucha lub puszczała muzykę. Ciekawostką jest fakt, że twoje dziecko będąc już na świecie będzie pamiętało te wszystkie kołysanki.

Wpływ muzyki na rozwój płodu

Naukowcy udowodnili, że słuchanie muzyki w ciąży działa korzystnie na dziecko i nie tylko wyłącznie na rozwój słuchu, ale również mowy, zdolności poznawczych i emocji. Muzyka stymuluje rozwój komórek nerwowych w mózgu. Jakie są jeszcze korzyści ze słuchania muzyki w ciąży? Dziecko zapamięta wszystkie pozytywne dźwięki oraz kojące melodie, więc możesz je później wykorzystywać do uspokajania malca po narodzinach.

Jaką muzykę puszczać dziecku

Eksperymenty z wykorzystaniem mikrofonu i hydrofonu pokazały, że dla dziecka najlepszym dźwiękiem jest głos matki – wtedy ma najspokojniejszy rytm serca oraz harmonijne ruchy ciała oraz usypia. Co ciekawe, dziecko będzie lubiło wszystkie te utwory, które lubisz i ty, bo wtedy razem z nią się relaksuje oraz zyskuje dobry humor.

Fenomen muzyki klasycznej

Z badań naukowców wynika, że muzyka klasyczna korzystnie wpływa na inteligencję dziecka, wpływając na rozwój obu półkól mózgowych, więc w przyszłości łatwiej będzie mu nauczyć się języka obcego, matematyki i myślenia strategicznego.

Dla niemowląt polecana jest muzyka Mozarta, ponieważ wyróżnia się wysokimi częstotliwościami, który rozwija potencjał umysłowy dziecka. Kolejnymi kompozytorami, których warto słuchać w ciąży są Bach, Vivaldi, Schubert, Beethoven i Czajkowski.

Jeśli nie znosisz muzyki klasycznej, zdecyduj się na słuchanie odgłosów natury oraz muzyki relaksacyjnej, która pomoże uspokoić się i tobie, i dziecku.

1 thought on “Jaka muzyka dla dziecka w brzuchu

  1. My z maleństwem najbardziej lubimy słuchać Straussa, słucham i słuchałam go nie tylko w ciąży, ta muzyka niesamowicie mnie relaksuje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.