nauka języka obcego

Kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego

Umiejętność posługiwania się językiem obcym jest w obecnych czasach normą. Dlatego rodzice często zastanawiają się, kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego, aby odniosło to najlepsze efekty.

Co z tym językiem

Rodzice wysyłając dziecko do żłobka lub do przedszkola wymagają, aby tam odbywały się zajęcia z języka obcego. Wiadomo, mówi się, że czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci.

Powinniśmy wykorzystywać to, że dzieci bardzo szybko przyswajają informacje. Jeśli dobrze znamy język obcy i chcemy, aby nasze dziecko również je poznało, powinniśmy naturalnie dbać o ten rozwój. Co możemy zrobić? Stworzyć dziecku warunki. Na przykład rozmawiać w domu między sobą po angielsku i włączać w to dziecko, lub w ramach rozrywki i edukacji czytać mu książki w obcym języku, śpiewać piosenki, czy puszczać bajki. Dlaczego powinno się tak robić? Bo to dla dziecka będzie naturalne obcowanie z językiem.

Jeśli chcemy, by nasze dziecko było dwujęzyczne musimy wprowadzić naukę języka obcego przed trzecim rokiem życia. Zadziwiające, jak mózg uczy się języka w młodym wieku.

Gdy nie mamy predyspozycji językowych, ale chcemy by nasze dziecko dobrze się rozwijało, skoncentrujmy się na tym, co naprawdę je interesuje. Gdy nie przejawia chęci nauki języka, nie możemy zmusić go na siłę. Dziecko rozpoczynające naukę języka w wieku późno przedszkolnym pod okiem nauczyciela równie może osiągnąć świetne efekty.

Najlepsze efekty

Otóż, najlepsze efekty nauki języka obcego u dziecka osiągnie się, gdy język nas otacza, np. Kiedy rodzice wyprowadzą się za granicę i dziecko spędza kilkanaście godzin dziennie z nowymi rówieśnikami w przedszkolu lub szkole. To, czego nauczyło się nasze dziecko musi być systematycznie utrwalane, bo jeśli nie pracuje się na języku, po prostu łatwo go zapomnieć.

Specjaliści, którzy od wielu lat zajmują się edukacją językową dzieci utrzymują: idealny moment to ten, w którym dziecko umie sprawnie pisać, czytać i wypowiadać się po polsku. I co najważniejsze: obserwacja! Każdy z nas jest indywidualny, dlatego jedno dziecko świetnie będzie czuło się w obecności native speakera, a inne będzie lepiej się czuło na zajęciach w grupie ze szkoły językowej.

1 thought on “Kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.