choroba dziecka

Objawy chorób psychicznych u dzieci

Choroby psychiczne to trudny temat, zwłaszcza jeśli chodzi o własne dzieci. Jednak gdy mamy obawy, powinniśmy przyjrzeć się symptomom lub zasięgnąć porady specjalisty. Podpowiemy, na co zwrócić uwagę u dziecka.

Kiedy pojawiają się pierwsze zaburzenia psychiczne

Po pojawieniu się na świecie naszego potomka, matki i ojcowie zapewniają mu wszystko, co najlepsze, dbając o fizyczne potrzeby malca. Równie ważne są potrzeby o podłożu psychicznym, bo to właśnie rodzice spełniają rolę pierwszych obserwatorów w razie nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Intuicja rodzicielska nie powinna was zawieść, jeśli chodzi o własne dziecko.

Wahania nastroju

Jeśli zauważasz częste zmiany nastroju u swojego dziecka, które zmieniają się jak w kalejdoskopie i trwają znacznie dłużej niż kilka tygodni mogą świadczyć o chorobie psychicznej. Mogą to być obajwy dwubiegunowej choroby afektywnej lub maniakalno-depresyjnej.

Lęki i nerwica

Lęki to nieodłączny element dzieciństwa. Każdy z nas bał się czegoś: ciemności, czarownic, potworów spod łóżka, duchów czy pająków. U starszych dzieci mogą pojawić się lęki związane z chodzeniem do szkoły, akceptacją, czy problemami z rówieśnikami. Jednak są to zachowania normalne, które naturalnie kształtują psychikę każdego człowieka. Problem zaczyna się w momencie, gdy dziecko nadmiernie boi się czegoś i uniemożliwia mu to normalne funkcjonowanie.

Skrajne zachowania behawioralne

Gdy widzisz, że twoje dziecko staje się wśród równieśników bardzo agresywne, często dokucza innym, lub przekracza granice twojejw wytrzymałości nerwowej o wiele za często, może to świadczyć o chorobie psychicznej, jednak nie jest to jednoznaczne. Dzieci zachowują się tak z wielu powodów, na przykład gdy czują się opuszczone, samotne i nie mają wystarczającej uwagi rodziców.

Brak koncentracji

Trudności w koncentracji to zaburzenie neurologiczne, które występuje razem z impulsywnościa, niską odpornością na bodźce rozpraszające oraz niemożność usiedzenia w jednym miejscu.

Jeśli zauważyłeś te symptomy u swojego dziecka, poproś o pomoc specjalistę w swoim mieście:

Cała lista psychologów zajmujących się dziećmi na stronie Odzyskaj.eu

1 thought on “Objawy chorób psychicznych u dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.