Ciężarna kobieta

Piłka rehabilitacyjna do ćwiczeń dla kobiet w ciąży

Piłka rehabilitacyjna służy do gimnastyki, wzmacniania mięśni i rehabilitacji. Moda na fitball widoczna jest w większości klubów fitness. To doskonałe narzędzie treningu również dla kobiet w ciąży, które powinny przez cały jej przebieg dbać o mocne i rozluźnione mięśnie, zwłaszcza kręgosłupa.

Piłka rehabilitacyjna lub inaczej fitball jest dla przyszłych mam bezpiecznym sposobem na wykonanie lekkiego treningu, który nie tylko poprawi kondycję fizyczną i wzmocni mięśnie, ale jeśli jest odpowiednio przeprowadzony, to w niczym nie zaszkodzi rozwijającemu się maluchowi.

Fitball dla przyszłych mam

Piłka rehabilitacyjna może być stosowana również jako profilaktyka np. bólów kręgosłupa podczas ciąży. O ile w tym czasie wzmożony wysiłek fizyczny nie jest dla pań wskazany to lekka aktywność, dbałość o rozciąganie i rozluźnianie napiętych partii ciała, w niczym nie zaszkodzi. Oczywiście najwięcej ostrożności należy zachować w pierwszym trymestrze, zwłaszcza jeśli przyszła mama nigdy wcześniej nie uprawiała żadnego sportu, nawet na poziomie rekreacyjnym. W późniejszych miesiącach piłka rehabilitacyjna może być traktowana również jako pomoc w nauce pozycji przygotowujących do porodu.

Przed rozpoczęciem każdego treningu zawsze wymagana jest właściwa rozgrzewka, która zapobiega powstawaniu urazów czy rozejściu się i tak już nadwyrężonych rosnącym brzuchem powięzi. Ważne, aby pamiętać o równomiernym oddechu i nie wstrzymywać go.

Przykładowe ćwiczenia

W ciąży najważniejsze jest dbanie o dobrą kondycję pleców i wzmacnianie ich mięśni, które wspomagają przyszłą mamę w codziennym dźwiganiu rozwijającego się malucha. Podstawowym ćwiczeniem jest balansowanie na piłce rehabilitacyjnej. Należy usiąść na niej z zachowaniem wyprostowanej sylwetki i lekko ruszać się w przód, w tył i na boki, zmieniając ułożenie krzyża – można sobie wyobrazić, że piłka ma ziemi rysować ósemkę. Jeśli ciężko jest zachować równowagę, aby zminimalizować ryzyko upadku, warto przytrzymać się np. stojącego obok krzesła. To proste zadanie dobrze jest wykonywać przez około 10 minut dziennie.

Za pomocą właściwego treningu można wzmacniać również mięśnie:

  1. nóg – leżąc na plecach jedną nogę układamy na piłce, a drugą wykonujemy ruchy odpowiadające tym podczas jazdy na rowerze;
  2. rąk – siedząc na piłce, wykonujemy kilka naprzemiennych powtórzeń z lekkimi hantlami, unosząc wyprostowane ręce do linii barków;
  3. klatki piersiowej – zachowując tę samą pozycję na piłce, ręce z hantlami unosimy w bok.

Dla kobiet w ciąży nie zaleca się ani zbyt wielu powtórzeń ani znacznego zwiększania obciążeń, dlatego aby wyrobić właściwe nawyki ćwiczenia w domu, dobrze wcześniej zapisać się na zorganizowane zajęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.