Sypialnia z wykrochmaloną pościelą

Pościel dla dziecka – jak o nią dbać?

Pościel dla dziecka to jeden z najważniejszych elementów – oczywiście obok łóżeczka i materaca – gwarantujący spokojny i niczym niezakłócony sen. Odpowiednie pranie, prasowanie i przechowywanie pościeli ma istotne znaczenie dla snu najmłodszych, którzy śpią przecież dużo więcej niż dorośli.

Dlaczego należy dbać o pościel?

Pościel to nie tylko kwestia estetyki i pięknego wyglądu dziecięcego łóżeczka. To przede wszystkim materiał, z którym dziecko (szczególnie w pierwszych latach swojego życia) ma bardzo duży kontakt. Dorosły człowiek śpi około 6-8 godzin, dziecko – czasami nawet 12. Warto więc zadbać o jak najlepszy komfort miejsca, w którym spędza ono tyle czasu. Obok łóżeczka i wygodnego materaca to właśnie pościel jest kolejnym elementem, który wpływa na jakość, komfort i bezpieczeństwo snu.

Jak dbać o pościel dla dziecka?

Pościel dla dziecka przede wszystkim należy odpowiednio prać. Najlepiej kupić pościel bawełnianą, która nie niszczy się w wysokich temperaturach. Pranie powinno bowiem odbywać się w temperaturze 60°C. W ten sposób można pozbyć się dużej części drobnoustrojów oraz roztoczy, które siłą rzeczy znajdują się na dziecięcej pościeli. Do prania należy używać hipoalergicznych środków i płynów czyszczących. Po praniu można jeszcze pościel dodatkowo krochmalić. W Internecie można znaleźć kilka przepisów, jak zrobić krochmal do usztywniania, warto jednak pamiętać, że zmniejszając lekko stężenie skrobi, otrzymać można krochmal, który nie tyle usztywni tkaninę, ile ją wygładzi, a o taki właśnie efekt chodzi w przypadku dziecięcej pościeli. Krochmal można zrobić z mąki ziemniaczanej, kukurydzianej, ryżu, a nawet z cukru. Bardzo ważnym elementem jest prasowanie. Pomaga ono bowiem pozbyć się pozostałych na pościeli drobnoustrojów. Idealnie w tym przypadku sprawdzają się generatory pary. Pościel należy przechowywać w czystym i suchym miejscu, przed włożeniem do szafy należy się upewnić, że jest ona dokładnie wysuszona, inaczej zaczną się na niej rozwijać niechciane drobnoustroje. Koniecznie należy pamiętać o tym, że nową pościel koniecznie należy wyprać przed założeniem jej na poduszki i kołdrę.

Jak często zmieniać pościel?

Pościel dla niemowlaków należy zmieniać co tydzień, w przypadku starszych dzieci nie trzeba robić tego aż tak często, natomiast również zmiana powinna odbywać się regularnie, minimalnie raz na 3-4 tygodnie. Należy się kierować przede wszystkim zabrudzeniami na pościeli, temperaturą powietrza, która może sprzyjać poceniu się dziecka, a więc i wchłanianiu potu przez tkaninę. W przypadku stanów chorobowych pościel należy oczywiście zmieniać dużo częściej. Warto również wietrzyć pościel – pozwala to m.in. ograniczyć aktywność roztoczy, a także pozbyć się wielu drobinek kurzu, okruszków jedzenia, fragmentów włosów. Trzeba jednak pamiętać, aby nie wietrzyć pościeli, jeśli na zewnątrz jest zbyt wilgotno.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.