Narodziny dziecka są jednym z najszczęśliwszych momentów w życiu każdego rodzica. Wiążą się one z wieloma pięknymi chwilami, ale również wyzwaniami dotyczącymi opieki i pielęgnacji niemowlaka. Jednym z nich jest rozszerzanie diety malucha, który od momentu swoich narodzin był karmiony wyłącznie mlekiem. Kiedy można rozpocząć urozmaicanie jadłospisu i od czego zacząć?
Jak rozwija się układ pokarmowy niemowlaka?
W chwili narodzin, dziecko jest zdolne do trawienia oraz wchłaniania wartości odżywczych pochodzących z pożywienia. Jednakże działanie układu pokarmowego jest jeszcze niedojrzałe i przez to niedoskonałe – musi upłynąć trochę czasu, aby mógł on w pełni poprawnie funkcjonować. Po kilku miesiącach życia pokarm znajdujący się w żołądku nie cofa się do przełyku, dzięki czemu kończy się etap „ulewania” – ma to związek ze zwiększającą się sprawnością dolnego zwieracza przełyku. Rozwija się flora bakteryjna, udoskonala się działanie enzymów trawiennych oraz powiększa się żołądek. Wraz z dojrzewaniem układu pokarmowego, zmieniają się potrzeby i możliwości małego organizmu dziecka. Dlatego też rosnące niemowlę potrzebuje również odpowiednich zmian w swojej diecie. W okolicach 4-6 miesiąca dziecko powinno otrzymać pierwsze posiłki podawane łyżeczką.
Kiedy do diety dziecka można wprowadzać zupy?
Moment, w którym urozmaicimy dietę naszego dziecka zależy od tego, w jaki sposób było ono do tej pory odżywiane. Jeśli piło mleko z piersi, to nowe produkty mogą być wprowadzane po 6 miesiącu życia. Natomiast, jeśli niemowlak był karmiony mlekiem modyfikowanym, to nowości w diecie mogą pojawić się już po 4-5 miesiącu. Układ pokarmowy malucha nie jest oczywiście gotowy na przyjmowanie posiłków, które jedzą rodzice Na początkowym etapie urozmaicania diety najlepiej sprawdzają się zupki dla niemowląt i dzieci. Takie produkty są stworzone ze starannie wyselekcjonowanych, najlepszych dla naszego malucha składników. Podawanie dziecku od początku zup warzywnych wpływa na kształtowanie od początku właściwych nawyków żywieniowych. Warto zainteresować się tutaj produktami marki Hipp. Skład zupek HiPP został opracowany wspólnie ze specjalistami, którzy doskonale znają potrzeby naszych maluchów.
Podstawą pierwszych zupek dziecka jest marchew, dynia oraz ziemniak. Są to potencjalnie najbezpieczniejsze dla malucha warzywa, ze względu na niskie ryzyko reakcji alergicznych. Kolejne produkty należy wprowadzać stopniowo, po upływie ok. 2 tygodni. Jest to niezwykle ważne, ponieważ urozmaicając dietę dziecka musimy przez cały czas obserwować jego organizm – czy nie pojawia się wysypka, bóle brzucha lub inne reakcje sugerujące nietolerancję na poszczególne składniki. W kolejnym etapie zupki warzywne mogą zostać wzbogacone o chude mięso, takie jak np. z indyka lub z kurczaka. Warto również dodać do nich odrobinę kaszki. Jeżeli u dziecka pojawią się objawy sugerujące alergię pokarmową, to odstawiamy na jakiś czas dany produkt. Może się okazać, że jest to wyłącznie przejściowa reakcja organizmu i za jakiś czas można będzie do niego wrócić. Od 7 miesiąca zupki nie muszą już być gładko zmiksowane – mogą posiadać wyczuwalne chrząstki, a ich składniki sprawiają, że z powodzeniem mogą one stanowić popołudniowy posiłek dziecka. Na każdym etapie w zupkach powinna znajdować się odrobina tłuszczu, która umożliwia pełniejsze przyswajanie witamin.
Zupki HiPP idealnie sprawdzają się na każdym etapie wzbogacania diety dziecka. Nie zawierają barwników ani konserwantów i co bardzo ważne są przygotowane z ekologicznych surowców Dostarczają one dziecku ważnych składników odżywczych, potrzebnych do jego prawidłowego rozwoju.