Pomimo tego, że podczas spacerów niemowlak większą część czasu przesypia, to jednak potrzebuje kontaktu z przyrodą i przebywania na świeżym powietrzu. W wyprawce znajdują się nie tylko wózki dziecięce, ale też foteliki samochodowe.
W przypadku niemowląt należy skupić się na fotelikach od 0 do 13 kilogramów. Fotelik samochodowy ma być nie tylko wygodny, ale przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo. Na uwadze trzeba mieć wobec tego elementy wpływające na zwiększenie komfortu jazdy, niezbędne atesty i testy ADAC. Nie powinno się kupować pierwszego lepszego fotelika, kierując się przede wszystkim ceną lub designem, zdecydowanie ważniejsze są parametry techniczne i funkcjonalność.
Na co zwracać uwagę przy wyborze fotelika samochodowego?
Niektóre osoby decydują się na zakup fotelika używanego, co nie jest jednak dobrym wyborem. Powinien być on nowy, a nie wyeksploatowany, bo przekłada się to na mniejszy poziom bezpieczeństwa. Kolejną kwestią jest dobranie fotelika do auta, nie może być problemu ze stabilnym zamontowaniem go na siedzeniu. Znacznie ma miękka i przyjemna w dotyku wyściółka, której dziecko będzie dotykać twarzą i głową. Zdejmowana tapicerka również jest wskazane, bo przełoży się to na wyższy poziom higieny. Pasy w foteliku powinny być pięciopunktowe i wyposażone w szerokie osłony przeciwdziałające wrzynaniu się w ciało. Świetnie sprawdzają się modele z miękką gąbką. Bardzo ważną kwestią jest też to, aby dziecko nie było w stanie samodzielnie odpiąć pasów w trakcie jazdy, najlepiej postawić na model z zakrytym zapięciem. Fotelik dziecięcy musi obowiązkowo spełnić wszystkie wymogi dotyczące przyjętych norm bezpieczeństwa. Homologacja to podstawa. Foteli trzeba dobrać przede wszystkim do wzrostu, a nie do wagi dziecka.
Na większą stabilność i bezpieczeństwo fotelika wpływa montować za pomocą bazy Isofix lub I-size. Bardzo ważne jest to, jaką ocenę uzyskał fotelik w testach zderzeniowych. Zasada jest tutaj prosta, im wyższa nota, tym większe bezpieczeństwo jazdy. Należy zwrócić uwagę na atesty ADAC, i-Size, ECE44. W przypadku małych dzieci świetnie sprawdzą się foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy, co zmniejsza ryzyko poważnych obrażeń w wyniku wypadku. Bardzo ważna będzie też ochrona boczna przed uderzeniami w postaci wysuniętych i wzmocnionych boków w foteliku. Przekłada się to na lepszą ochronę głowy, mniejsze ryzyko uszkodzenia kręgosłupa. Zadbać trzeba o właściwy dobór wielkości fotelika, nie może być żadnego luzu. Godne polecenia są modele wyposażone w obrotową podstawę, co ułatwia zapinanie fotelika. Znaczenie ma odpowiednio wyprofilowana wkładka dla niemowlaka, regulowany zagłówek.