leczenie rozstępów u nastolatka

Co stosować na rozstępy u dziecka

Rozstępy u dziecka? To możliwe? Tak, ponieważ rozstępy dotykają nie tylko kobiety, które zaszły w ciążę lub szybko przybrały na wadze.

Skąd się biorą rozstępy?

Rozstępy są bliznami postałymi we warstwie skóry właściwej, spowodowanych osłabionym działaniem białek odpowiedzialnych za elastyczność i jędrność skóry – kolagenu i elastyny. Powodów jest wiele. Jednym z nich są zaburzenia hormonalne oraz genetyka. Problem rozstępów może dotknąć niemal każdego, a szczególnie tych, u których występują częste wahania wagi, szybkiego wzrostu ciała, kobiet w ciąży i nawet sportowców, którzy szybko przybierają masę mięśniową.

Rozstępy u dzieci i nastolatków

Wytłumaczenie na rozstępy w tak młodym wieku jest burza hormonalna towarzysząca człowiekowi w okresie dojrzewania oraz bardzo szybki wzrost. Skóra poddana na gwałtowne rozciąganie nie nadąża z produkcją kolagenu, a zerwane włókna tworzą bruzdy. Rozstępy są naturalnym elementem naszego ciała, jednak niektórzy uważają je za nieestetyczne zmiany, które trzeba wyleczyć. Jednak te zmiany są ciężkie do usunięcia, ponieważ tworzą się w warstwie skóry właściwej.

Rozstępy w wieku dojrzewania powstają najczęściej na łydkach, udach, pośladkach i pod kolanami. Wyglądają jak drobna, biała, gęsta siateczka. Rozstępy na początku są zaczerwienione i świadczy to o stanie zapalnym.

Zabiegi na rozstępy

Zabiegi na likwidowanie rozstępów są dostępne niemal w każdym gabinecie kosmetycznym, jednak nie są one dostępne dla dzieci, tylko dla nastolatek. Każda dorastająca dziewczyna musi także mieć pozwolenia rodzica lub opiekuna. Do drogich, ale skutecznych zabiegów należą: dermabrazja laserowa i laser frakcyjny. Już jeden zabieg wystarczy, aby zmiany skórne stały się mniej widoczne. Jednak nie ma żadnej gwarancji, że znikną one na stałe.

Kremy i maści na rozstępy

Dla dzieci i nastolatków jednak zamiast zabiegów będzie stosowanie profesjonalistycznych kremów i masek na rozstępy i blizny, które w początkowej fazie zapalnej, jak i bliznowacenia. Preparaty muszą zawierać dużą dawkę witaminy A i E oraz C, elastynę, kolagen i masło kakaowe.

1 thought on “Co stosować na rozstępy u dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.