Idealny pokój dla dziecka

Idealny pokój dziecka – co musi się w nim znaleźć?

Aranżowanie pokoju dziecka przynosi wiele radości oraz ekscytacji. Wymaga jednak również dobrego planowania, aby wszystkie potrzebne elementy znalazły się w tej wyjątkowej przestrzeni, która na kilka lat stanie się prawdziwym królestwem naszego malucha. Większość z nas, przygotowując pokój dla malucha, oczywiście bierze pod uwagę podstawowe wyposażenie. Często jednak nie zwracamy uwagi na ich jakość oraz rodzaj elementów. W swoim pokoju dziecko będzie spędzało naprawdę sporo czasu, powinniśmy więc dołożyć wszelkich starań, żeby wnętrze było bezpieczne, funkcjonalne i dostosowane do potrzeb małego człowieka.

Co musi się znaleźć w pokoju dziecka?

Podczas aranżowania pokoju malucha trzeba myśleć racjonalnie i pragmatycznie. Powinny się w nim znaleźć oczywiście podstawowe i przydatne sprzęty. W kwestiach zdobniczych warto jednak zachować umiar i zdrowy rozsądek, zwłaszcza w przypadku całkiem małych dzieci.

Stawiajmy na uniwersalne i neutralne rozwiązania, nie stroniąc jednak od elementów zdobniczych. W końcu przestrzeń, w której dziecko bawi się, odpoczywa i śpi musi być przyjazna oraz po prostu piękna.

Podstawowe warunki – komfort cieplny i oświetlenie

Zacznijmy od zupełnych podstaw. Kluczowe są oczywiście podstawowe warunki do funkcjonowania, na bazie których buduje się później przytulne wnętrze.

Należy rozpocząć planowanie od instalacji oświetleniowej. W zależności od wieku dziecka potrzebujemy nieco innej ilości punktów świetlnych.

Przy noworodkach i niemowlętach niezbędne jest rozproszone oświetlenie boczne. U nieco starszych dzieci potrzebujemy lampy głównej oraz oświetlenia wieczornego, na przykład lampki nocnej, która pozwoli przeczytać wieczorem bajkę na dobranoc i umożliwi bezpieczne przemieszczanie się w nocy, bez włączania głównego oświetlenia. Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym muszą już mieć do dyspozycji lampkę na biurko, przy której mogą bez trudu wykonywać wszystkie zadane prace.

Drugą podstawową potrzebą jest komfort cieplny. Pokój dziecka jest oczywiście włączony do domowej instalacji grzewczej. Możemy w nim ustalić odpowiednią temperaturę. Coraz większe grono rodziców montuje również w pokoju dziecka klimatyzację.

Czy to dobre rozwiązanie? Jak najbardziej tak, pod warunkiem, że używamy jej zgodnie z zaleceniami producentów.

Nowoczesne klimatyzacje pozwalają ochłodzić wnętrza w czasie szczególnie nieprzyjemnych upałów, a przy tym nawilżają lub osuszają powietrze, usuwając z niego niebezpieczne dla dzieci zanieczyszczenia, dostające się do pokoju z zewnątrz.

Meble – podstawowe konstrukcje

Za najważniejszy mebel w pokoju dziecka uznaje się wygodne i trwałe łóżko. Warto postawić na konstrukcję z litego drewna, która przetrwa nawet najbardziej szaloną zabawę. Kluczowy jest dobór materaca. Powinien być dopasowany wielkością do rozmiarów łóżka i mieć grubość nie mniejszą niż 10-12 cm. Można znaleźć produkty wykonane z rozmaitych surowców. Szukajmy takiego, który posłuży nam przez lata, zapewni odpowiednie podparcie dla małych kręgosłupów oraz będzie łatwy w utrzymaniu czystości.

Oprócz łóżka dzieci potrzebują miejsca do zabawy i pracy (odrabianie zadań domowych). Do tego przydaje się stolik lub biurko oraz wygodne krzesło, dopasowane oczywiście do wieku i wzrostu dziecka. To w tym miejscu dziecko będzie przecież poznawało świat, odkrywało talenty artystyczne, odpoczywało lub zjadało małe i duże posiłki. Nie możemy zatem o tej przestrzeni zapominać.

W pokoju dzieci najczęściej znajduje się wiele przedmiotów. Przydatne bywają zatem pojemne szafy, w których schowamy wszystkie ubrania i niezbędne akcesoria. Do przechowywania zabawek idealnie nadają się skrzynie i pudełka, pomagające utrzymać ład i porządek w tym dziecięcym królestwie.

Odpowiednie wyposażenie powinno łączyć maksymalną funkcjonalność z estetyką. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapanować nad pomieszczeniem, wprowadzić do niego porządek i mieć wszystko zawsze pod ręką. Równocześnie przestrzeń powinna być zbudowana na miarę małych rączek. W końcu to królestwo naszego dziecka – niech czuje się w tym miejscu jak najlepiej.

Idealny pokój dziecka – wygoda i miejsce do rozwoju

Opisane powyżej rozwiązania to baza do dalszej pracy. Każdy ma przecież swoje indywidualne upodobania i potrzeby, a każde dziecko jest inne. Budujmy zatem ten wyjątkowy pokój, mając w pamięci podstawy, ale też uzupełniając je o spersonalizowane elementy. Niech pokój rośnie i rozwija się razem z naszym dzieckiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.