Rowerek dla dziecka

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?

Każde dziecko powinno prędzej czy później opanować jazdę na rowerze. Najczęściej umiejętności tej uczą się już kilkulatki, a proces nauki obfituje w upadku i drobne urazy. Raz zdobyta umiejętność jazdy na rowerze pozostaje jednak na całe życie. Jak pomóc dziecku w szybkiej i możliwie jak najbardziej bezpiecznej nauce jazdy?

Zakup rowerków dla dzieci

Rowerki dla dzieci są bardzo istotne w procesie nauki jazdy na zwykłym rowerze dwukołowym. Wielu rodziców sięga po rowery z dodatkowymi kółkami, które z czasem można odpiąć lub rowerek trójkołowy. Na rowerku trójkołowym mogą jeździć nawet najmłodsze dzieci, podtrzymywane przez rodzica. Tego typu sprzęt jest dla malucha całkowicie bezpieczny, a dwa tylne kółka zabezpieczają przed upadkiem.

Z drugiej strony rowerki dla dzieci z odpinanymi kółkami przydadzą się na nieco późniejszym etapie nauki. Kiedy dziecko będzie w stanie już jeździć samo, bez asekuracji ze strony rodzica, powinno przesiąść się właśnie na rower z czterema kółkami. Z niego pozostanie już prosta droga do jazdy na klasycznym rowerze. Plusem jest tu również oszczędność, bo kółka zawsze można odczepić, a wówczas dziecko będzie mogło dalej korzystać z roweru, nawet gdy już opanuje jazdę.

Gdzie kupować rowerki dla dzieci?

Warto pamiętać o tym, aby rowery dla dzieci kupować jedynie w autoryzowanych sklepach z wyposażeniem rowerowym. Wielu rodziców decyduje się na oszczędność i kupuje maluchowi pierwszy rower w supermarkecie lub sklepie z artykułami dla dzieci. Tego typu rowery wcale nie są bezpieczne, a jazda na nich może być dużo trudniejsza niż na profesjonalnych rowerach. Wyjątkiem są tu oczywiście sklepy z artykułami dla najmłodszych, które sprzedają rowery znanych producentów.

O ile rowerek trójkołowy może być niskiej jakości, rowery dziecięce z odpinanymi kółkami powinny być już jak najbardziej profesjonalne. Należy liczyć się z tym, że podczas procesu nauki jazdy pociecha będzie często spadać z roweru. Jest to jak najbardziej naturalna część nauki. Pierwszy rower musi być więc wytrzymały, zwłaszcza że maluch potrafi rzucić nim o chodnik, jeśli straci równowagę. Konstrukcja tanich rowerów z supermarketów może tego nie wytrzymać i zwyczajnie rozpaść się, jeszcze zanim dziecko opanuje umiejętność jazdy na rowerze dwukołowym.

Ochraniacze dla dzieci

Bez względu na to, czy dziecko korzysta z rowerka trójkołowego, czy roweru z odpinanymi kołami, powinno być wyposażone w profesjonalne ochraniacze. W ich skład wchodzą ochraniacze na łokcie, kolana i kask rowerowy. Ten ostatni jest szczególnie ważny, jako że podczas upadku z roweru to głowa jest najbardziej narażona na wszelkie urazy. Z kolei ochraniacze na łokcie i kolana mają uchronić przed bolesnymi otarciami.

Należy również pamiętać o tym, aby podczas nauki jazdy dziecko nosiło odpowiedni strój. Krótkie spodnie czy koszulka z krótkim rękawem mogą być nieodpowiednie, jako że odkryta skóra będzie bardziej narażona na otarcia i inne urazy. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest to, by pociecha podarła spodnie, niż zraziła się do jazdy na rowerze przez bolesne rany. Warto zwrócić też uwagę na obuwie, które powinno być odpowiednio stabilne i zapewniać wygodę podczas jazdy na rowerze. Dotyczy to przede wszystkim roweru z doczepianymi kołami – rowerek trójkołowy przeznaczony jest dla mniejszych dzieci i, jak już wspomniano, pozostawia małe ryzyko upadku. Najlepszym obuwiem będą tenisówki, ewentualnie wygodne sandały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.