Nieżywy karaluch leży na podłodze po dezynfekcji mieszkania

Jak pozbyć się karaluchów? Skuteczne metody zwalczania karaczanów

Artykuł sponsorowany.

Karaczan, prusak, potocznie zwany karaluchem lub francuzem często bytuje w takich miejscach jak szpitale, restauracje, szkoły i magazyny. Można znaleźć go także w mieszkaniu, skutecznym wabikiem na niego są resztki jedzenia, woda i nieporządek. Samo słowo karaluch budzi obrzydzenie, a co dopiero, gdy te insekty osiedlą się w miejscu zamieszkałym lub użytkowanym przez ludzi. Jak się pozbyć prusaków? Dowiesz się z tego artykułu.

Skąd się biorą karaluchy?

Karaluchy to bardzo nieprzyjemne insekty, które lubią miejsca ciepłe, wilgotne i ciemne. Przyciągają je również pozostawione na stole resztki produktów spożywczych, warzyw i owoców, są wszystkożerne. Jeśli robaki pojawią się w miejscu publicznym, takim jak restauracje, wtedy lokal musi być zamknięty do czasu ich wyeliminowania. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o kwestie estetyczne, ale też o choroby, które przenoszą karaluchy i prusaki. Bytuje na nich mnóstwo drobnoustrojów, które mogą być przyczyną zachorowania np. na gruźlicę, tyfus, katar lub zatrucie pokarmowe.

Karaluchy i prusaki zbierają się w grupy dzięki możliwości śledzenia siebie wzajemnie przez zapachy zwane feromonami. Jeśli prusaki znajdą wodę i pożywienie można być niemal pewnym, że w ślad za nimi pójdą inne osobniki, osiedlą się na stałe w Twoim mieszkaniu. Dlatego jeśli widzisz pojedyncze prusaki lub karaluchy warto od razu reagować i podjąć z nimi walkę.

Karaluchy nie lubią miejsc mocno oświetlonych, z wyjątkiem odmiany azjatyckiej. Ten gatunek gromadzi się w miejscach dobrze oświetlonych. Najczęściej gnieżdżą się blisko podłogi i w rurach centralnego ogrzewania, bo tam mają idealne warunki do rozwoju.

Jak zwalczyć karaluchy?

Najważniejsze to stosować odpowiednie środki prewencyjne, czyli liczy się odpowiednia profilaktyka.

Zachowanie czystości, porządku i niezostawianie resztek jedzenia oraz wody w zlewanie to podstawa. Nie można zapominać o zamykaniu szafek z żywnością, a wszystkie produkty sypkie, typu ryż czy kasza zamknąć w szczelnych transparentnych pojemnikach (słoiki itp.). Konieczne jest też sprawdzenie mieszkania pod kątem szczelności. Należy zatkać różne otwory, zabezpieczyć przestrzenie przy pionach rur, instalacjach i zakryć gęstą siatką otwory wentylacyjne (gaza opatrunkowa).

Jeśli chodzi o profesjonalne metody dezynsekcji stosowane przez specjalistyczne firmy DDD, to jest to m.in. oprysk powierzchni zajętej przez karaluchy i prusaki. Mieszanina wody i środka biobójczego to jedna z lepszych metod na zwalczanie karaluchów. Bardzo dobre efekty daje też metoda zamgławiania ULV lub żelowanie. Żelowanie jest skuteczne i zarazem bezpieczne, żel działa do roku czasu dzięki czemu chroni Twoje mieszkanie jak pole minowe przed ponownym wtargnięciem intruza, prusaków do Twojego mieszkania. Przechodzi, je i ginie. Aby nie przechodziły nawet pojedyncze warto wykonać zasieki na wroga czyli wcześniej już wypisane uszczelnienie lokalu.

Co odstrasza karaluchy – domowe sposoby

Są różne sposoby na pozbycie się karaluchów i prusaków domowymi metodami, ale nie zawsze okazują się skuteczne. Jedną z ciekawszych metod na prusaki jest rozłożenie szmatek namoczonych w piwie. Karaluchy powinny paść, jeśli tylko znajdą się w pobliżu alkoholu. Można też, zamiast ściereczki ustawić miseczkę z piwem i podestem, po którym wejdą karaluchy do miski, po wejściu topią się w piwie.

Nieco inną pułapkę, ale równie skuteczną można przygotować z fusów z mocnej kawy. Włożone do słoiczka przyciągną intensywnym zapachem karaluchy, które nie będą mogły się wydostać po wejściu do niego.

W celu wytępienia karaluchów warto zastosować wysuszony groch. Po rozdrobnieniu w moździerzu dodaje się do niego trochę cukru i przesianego przez sitko gipsu. Powstały w ten sposób proszek należy wysypać w miejsca gromadzenia się insektów.

Jeśli wyżej wymienione domowe sposoby nie dadzą pożądanego efektu, wtedy z pomocą mogą przyjść pułapki monitorujące na prusaki i karaluchy. Dostępne są w sklepach ogrodniczych lub budowlanych, a zasada ich działania jest niezwykle prosta. Do pułapki wsypuje się np. trochę cukru lub resztki pożywienia, które stają się dobrym wabikiem na karaczany. Pułapki jednak zwykle służą tylko do monitoringu tych insektów, aby mieć pewność, że właśnie prusaki wtargnęły do naszego domu.

Jak skutecznie pozbyć się karaluchów?

Wiele osób od razu decyduje się na kontakt z profesjonalistami w dezynsekcji, którzy zwykle zrobią skuteczną dezynsekcję mieszkania lub restauracji, pubu czy też lokalu usługowego. Warto przyjrzeć się popularnym metodom zwalczania insektów, na przykładzie firmy PRUSATOR: https://prusator.pl. Specjaliści DDD działają w Warszawie i jej okolicach, ale na stronie ww. firmy znajdziesz ranking firm DDD oraz ich partnerów z innych zakątków Polski.

Chyba najszerzej stosowanym sposobem na karaluchy czy też prusaki jest żelowanie. Często wybiera się właśnie tę metodę ze względu na to, że jest bezpieczna i bardzo skuteczna. Nie wymaga żadnych przygotowań oprócz przemycia podłóg i listew w celu lepszego i dłuższego działania żelu. Polega na aplikowaniu specjalnym pistoletem kropelek żelu w miejscach, w których bytują karaluchy. Oprócz metody żelowej stosuje się w oprysk substancją owadobójczą oraz zamgławianie ULV całych powierzchni. Te sposoby aplikacji preparatów wymagają jednak wyniesienia z miejsca oprysku rzeczy, zabezpieczenia pożywienia oraz wietrzenia mieszkania, czas całej procedury to około 3 godziny. Przy metodzie żelowej wyjście z lokalu nie jest wymagane, mogą zostać również dzieci i zwierzęta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.