Zabawka edukacyjna leżyna biurku

Jak wybrać atrakcyjną zabawkę edukacyjną?

Gdybyśmy zadali dorosłym pytanie o to, jakie zabawki dla dzieci znajdują się w centrum ich zainteresowania, z pewnością usłyszelibyśmy, że to zabawki edukacyjne są tymi, których poszukują w pierwszej kolejności. Jeśli są one odpowiednio dobrane, mogą wspierać rozwój dziecka. Co przy tym wcale nie mniej istotne, te najlepsze nie muszą wcale zabijać pokładów jego własnej kreatywności. Nietrudno domyślić się, że nie wszystkie zabawki edukacyjne można uznać za jednakowo atrakcyjne. Czas więc zadać sobie pytanie o to, jak szukać tych najbardziej wartościowych, jeśli chce się czerpać zadowolenie z ich posiadania.

W poszukiwaniu najlepszego rozwiązania

Już na wstępie wypada podkreślić, że to nie ich cena jest tym, co sprawia najwięcej problemów. Tanie zabawki mogą być przecież o wiele bardziej atrakcyjne niż ich drogie odpowiedniki. Jeśli więc zależy nam na jednym kryterium, o którym powiemy, że ma kluczowe znaczenie, niech będzie to nie cena zabawek, ale opinie innych rodziców. Jeśli ci są zadowoleni z wpływu, jaki konkretna zabawka ma na ich dzieci, najprawdopodobniej trudno będzie nam znaleźć lepszą rekomendację.

Cechy zabawek edukacyjnych

Pewnym problemem przy wyborze zabawek edukacyjnych jest nie tylko ustalenie, jakie kryterium związane z ich wyborem jest tym najbardziej istotnym. Okazuje się, że niemałym wyzwaniem jest również ustalenie, które zabawki są rzeczywiście edukacyjne, a które jedynie tak się nazywają, nie przynoszą jednak większych korzyści. Rozpoznanie produktów naprawdę wartościowych nie jest proste. Dobrze jest więc podkreślić, że za zabawki edukacyjne nie uznaje się jedynie rozwiązań skomplikowanych. Przeciwnie, coraz częściej to właśnie ich prostota jest tym kryterium, które wysuwa się na pierwszy plan.

Szukając zabawki edukacyjnej dobrze jest też zastanowić się, jakie zdolności i umiejętności ma wspierać. Mogą być to zarówno zdolności manualne, jak i poznawcze. Pamiętajmy, że dzieci uczą się szybko, nie radzą sobie jednak najlepiej, gdy są przeładowane bodźcami. Jeśli więc mamy je wspierać, unikajmy zabawek przesadnie głośnych i skomplikowanych.

1 thought on “Jak wybrać atrakcyjną zabawkę edukacyjną?

  1. Może się to wydawać proste, ale naprawdę nie jest. Dzieci są wybredne i nie każdą zabawka się zainteresują.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.