Ciśnieniomierz

Jak wybrać ciśnieniomierz? Porady

Ciśnieniomierz to urządzenie, które przydaje się nie tylko osobom cierpiącym bezpośrednio na nadciśnienie lub niedociśnienie. Wahania ciśnienia mogą towarzyszyć wielu chorobom, w tym serca, dlatego odpowiednia diagnostyka tego parametru jest tak ważna.

Ciśnieniomierz w każdym domu

Ciśnieniomierze coraz częściej pojawiają się w aptekach, są także ogólnodostępne w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej. Mimo to warto wyposażyć się w domowe wersje tych urządzeń. Cykl pracy serca, skurcz i rozkurcz, a więc podstawowe czynności wpływające na wynik ciśnienia, odpowiadają za transport krwi, a co za tym idzie – tlenu i składników odżywczych do wszystkich komórek ciała. Niestety, coraz więcej osób cierpi na choroby układu krążenia, a prawie 90% z nich to nadciśnienie pierwotne, związane z czynnikami genetycznymi i środowiskowymi, w tym nieprawidłową dietą i brakiem aktywności fizycznej. Tym bardziej regularna kontrola ciśnienia jest niezbędna.

Jak wybrać dobry ciśnieniomierz?

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń do mierzenia ciśnienia. Do wyboru są aparaty automatyczne, półautomatyczne, z miernikami zegarowymi. Ciśnieniomierz może być zakładany na ramię lub na nadgarstek.

Z pewnością warto zwrócić uwagę na jakość wykonania ciśnieniomierza. Nie jest to co prawda drogie urządzenie, natomiast ewentualne (nawet delikatne) uszkodzenie może mieć wpływ na prawidłowy wynik pomiaru. Warto więc wybierać aparaty odporne na uszkodzenia mechaniczne. Osoby młode cenią sobie natomiast ergonomiczne kształty i niewielkie rozmiary urządzeń, które łatwo można przewozić ze sobą w razie potrzeby. Każdy aparat do mierzenia ciśnienia powinien być wyposażony w ochronne etui, część ma w zestawie także specjalną torbę na czas podróży.

Cenną innowacją, która od jakiegoś czasu pojawia się w ciśnieniomierzach, jest możliwość zapisu wyników w pamięci urządzenia. Rozwiązanie takie możliwe jest nawet dla 4 pacjentów równocześnie. Wybierając sprzęt, warto także zwrócić uwagę na objętość pamięci urządzenia, szybkość i dokładność wykonywanego pomiaru. Przede wszystkim jednak trzeba pamiętać o potrzebach pacjenta. Chodzi o to, aby każda osoba wybrała taki model ciśnieniomierza, z którym wykonywanie pomiarów będzie dla niej najwygodniejsze. Starszym poleca się na przykład ciśnieniomierze z funkcją mowy albo przynajmniej z dużym, wygodnym i prostym w obsłudze wyświetlaczem.

Szczególnie uważnym przy zakupie ciśnieniomierza należy być, jeśli obwód ramienia pacjenta przekracza 32 cm. Najczęściej na rynku spotykane modele mają opaskę dostosowaną do obwodu 22–32 cm. Jeśli ramię jest nawet nieco większe, pomiar może nie być prawidłowy. Większość nowoczesnych urządzeń jest bardzo czuła, więc najprawdopodobniej w takiej sytuacji pomiar nie zostanie wykonany, a na wyświetlaczu pojawi się informacja o wystąpieniu błędu. Nie będzie to jednak wina samego urządzenia, a niedopasowania go do potrzeb pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.