Rodzice karmią swoje dziecko mlekiem modyfikowanym

Jak wybrać dobre mleko modyfikowane?

Rodzice niemowląt często mają problem ze znalezieniem idealnego mleka modyfikowanego, które najlepiej zaspokoiłoby potrzeby ich dziecka. Ponieważ maluszki bywają wyjątkowo wybredne i mogą nie chcieć pić danego mleka z wielu różnych powodów. Dla młodych rodziców taka sytuacja jest niezwykle stresująca. Dlatego dzisiaj podpowiemy Wam, jak szybko wybrać dobre mleko modyfikowane.

Jakie składniki powinno zawierać mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane dla dzieci powstaje na bazie mleka zwierzęcego i jest tak przygotowane, aby odpowiadało zapotrzebowaniom noworodków na wszystkie cenne składniki. Takie mieszanki muszą mieć dobry skład i powinny być skrupulatnie przebadane pod kątem jakości oraz wpływu na prawidłowy rozwój dziecka. Mleko modyfikowane dla dzieci zwykle zawiera laktozę, która znajduje się również w ludzkim mleku. Jednak, gdy maluszek ma zdiagnozowaną nietolerancję laktozy, wówczas rodzice powinni zdecydować się na mieszankę bez dodatku tego cukru. Kolejnymi ważnymi składnikami mleka modyfikowanego są:

  • białka
  • tłuszcze
  • witaminy na przykład A, E, D i C
  • składniki mineralne typu żelazo, jod
  • prebiotyki

Co ważne prebiotyki w mleku modyfikowanym mogą mieć pochodzenie odzwierzęce lub roślinne w zależności od rodzaju mleka i potrzeb danego dziecka.

Co wziąć pod uwagę, szukając mleka modyfikowanego?

Małe dzieci często mają trudność z efektywnym ssaniem piersi. W takim wypadku lekarz może doradzić dokarmianie dziecka mlekiem modyfikowanym. Nie będzie to jednak główne pożywnie dla dziecka, dlatego taka mieszanka powinna mieć inny skład niż mleko, które ma być podstawowym źródłem pokarmu. Poza tym niektóre dzieci już od urodzenia borykają się z różnymi problemami trawiennymi. Cierpią na kolki, gazy i wzdęcia, dlatego idealne mleko modyfikowane dla nich musi posiadać odpowiedni skład, który wspomoże pracę układu trawiennego. Wówczas warto, aby mieszanka zawierała jak najwięcej dobroczynnych prebiotyków oraz była przystosowana dla dzieci ze skłonnościami do alergii. Jednak gdy dane dziecko zmaga się z infekcją, żółtaczką lub innymi przypadłościami typowymi dla noworodków, wtedy najlepiej skonsultować wybór mleka modyfikowanego z lekarzem. Ponieważ w takiej sytuacji lekarz może zlecić dodatkowe badania oraz zaproponować inne skuteczne metody na efektywne karmienie dziecka.

Dostępność i łatwość przygotowania

Szukając idealnego mleka modyfikowanego dla dzieci, nie można zapomnieć o jego dostępności. Wynika to z faktu, że w pierwszych miesiącach życia dziecka zapotrzebowanie na pokarm wzrasta z dnia na dzień i trzeba regularnie zamawiać mieszankę nawet raz lub dwa razy w tygodniu. Wobec czego warto sprawdzić, czy wybrane mleko modyfikowane jest ogólnodostępne w lokalnych sklepach. Dla rodziców małych dzieci duże znaczenie ma również łatwość przygotowania mieszanki oraz jasne zasady jej stosowania. Dlatego chętniej wybierają produkty w wygodnych opakowaniach z praktyczną miarką i czytelną instrukcją. Co ważne optymalne opakowanie na mleko modyfikowane dla dzieci powinno się łatwo otwierać i zamykać, a jednocześnie być tak skonstruowane, aby podczas pobierania proszku zawartość nie wysypywała się na meble. Tym bardziej że rodzice często sięgają po mieszanki także w nocy, gdy są zaspani, a wtedy zdecydowanie łatwiej o przewrócenie pudełka lub rozsypanie zawartości znajdującej się w dozowniku. 

Choć najważniejsze jest, aby mleko modyfikowane smakowało dziecku i nie wywołało u niego reakcji alergicznej, to jednak równie istotna będzie cena mieszanki. Ponieważ poszczególne produkty mogą się znacząco różnić między sobą ceną pomimo zbliżonego składu. Dlatego warto wybierać mleko modyfikowane dla dzieci, które będzie miało dobry skład, a jednocześnie nie zrujnuje domowego budżetu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.