Kobieta szuka ze swoim synek rowerka dla niego

Jak wybrać odpowiedni rozmiar rowerka dla dzieci?

Wybór odpowiedniego rowerka dla dziecka ma spore znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa malucha i jego wygody. W sklepach jest spory asortyment różnych rowerów, dlatego rodzice powinni przeanalizować poszczególne parametry jednośladów, aby wybrać ten najbardziej dopasowany do potrzeb dziecka, jego wzrostu oraz umiejętności motorycznych. Przedstawiamy kompleksowy poradnik.

Parametry roweru a wiek i wzrost dziecka

Rowerki dla dzieci różnią się wieloma parametrami, a najważniejsza jest wielkość kół oraz rozmiar ramy. W praktyce dobierając rower dla dziecka, najlepiej zwrócić uwagę na wzrost malucha i opcjonalnie na długość kroku. W przypadku, gdy rodzic poszukuje roweru z bocznymi kółkami, powinien wziąć pod uwagę szczególnie rozmiar kół. Oznacza to, że:

  • dla dziecka do 2-3 roku życia najlepszy będzie rowerek biegowy,
  • dla malucha w wieku 3-4 lat odpowiedni rozmiar kół to 12 cali,
  • dla dziecka od 4 do 5 roku życia świetnie sprawdzą się koła o rozmiarze 14 cali,
  • z kolei maluchy wyższe, w wieku od 4 do 6 roku życia, mogą mieć rowerek z kołami 16 calowymi.

Dzieci mogą się różnić wzrostem, a także długością nóg. Najlepszym rozwiązaniem jest dokonanie pomiaru wysokości kroku, czyli długości wewnętrznej strony nóg. Na tej podstawie można stwierdzić, jaki rower dwukołowy wybrać dla malucha. Warto skorzystać z poniższych danych:

  • 48 centymetrów wysokości kroku – rower z kołami 16-calowymi,
  • 53-58 centymetrów wysokości kroku – rower z kołami 20-calowymi i ramą 12-calową,
  • 66-69 centymetrów wysokości kroku – jednoślad z kołami 24-calowymi i ramą 14-calową.

Rodzaje rowerów dla dzieci

Na rynku dostępne są trzy główne rodzaje rowerków dla dzieci, czyli biegowe, trójkołowe i dwukołowe. Ten ostatni typ oczywiście przeznaczony jest dla starszych dzieci i wygląda tak jak tradycyjny rower dla osób dorosłych. 

Rowery biegowe

Rowerki biegowe przeznaczone są specjalnie dla małych dzieci, które dotychczas nie jeździły na jednośladach. Cechą charakterystyczną biegówek jest brak pedałów, co oznacza, że maluch odpycha się stopami od podłoża i w ten sposób wprawia pojazd w ruch. Takie rozwiązanie jest bezpieczne, ponieważ dziecko nie może za bardzo się rozpędzić. Zwykle rowerki biegowe posiadają także hamulec ręczny, z którego może skorzystać rodzic. Biegówki dedykowane są dzieciom powyżej 18 miesiąca życia. Główną zaletą takich rowerów jest możliwość nauczenia dziecka równowagi i odpowiedniego balansu ciałem, dzięki czemu maluch może później przesiąść się od razu na rower dwukołowy i dobrze sobie radzić. Wybierając rowerek biegowy dla 2-latka, warto sprawdzić takie marki jak Milly Mally, Kidwell oraz Toyz. Takie firmy posiadają szeroki asortyment rowerków biegowych, dopasowanych do potrzeb najmłodszych.

Rowery trójkołowe

Rowerki trójkołowe przeznaczone są dla dzieci już od 9-12 miesiąca życia. Oznacza to, że takie pojazdy są dedykowane dla najmłodszych maluchów. Rowery trójkołowe posiadają pedały i kierownicę, a zwykle dodatkowo wyposażone są w specjalny uchwyt z tyłu, który może trzymać rodzic. Takie pojazdy są bardzo bezpieczne dla dzieci i komfortowe. Rowery trójkołowe uczą maluchy motoryki, orientacji w przestrzeni i zwiększają stabilizację kręgosłupa. W ofercie sklepów internetowych można znaleźć rowerek trójkołowy na roczek z wózkiem, co jest doskonałym rozwiązaniem dla rodziców i sprawia, że dziecko pokocha spacery. Taki rowerek posiada w swoim asortymencie marka Smoby. Rodzice mogą także kupić bardziej tradycyjne rowery trójkołowe, bez wózka. Dobrze zwrócić uwagę na takich producentów jak Toyz, Qplay, Milly Mally.

Rowery dwukołowe

Rowery dwukołowe przeznaczone są dla starszych dzieci. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie takie jednoślady już dla 4-latków, jednak dobrze pamiętać o tym, że wszystko zależy od wzrostu dziecka i jego umiejętności motorycznych. Zwykle dzieci w wieku od 5 do 7 roku życia swobodnie jeżdżą już na rowerze dwukołowym. Na początek najlepiej wybrać model z mniejszymi kołami, a więc o wielkości od 12 do 16 cali. Możliwe jest także dobranie roweru dwukołowego, z dwoma bocznymi kółkami, które da się odpiąć. Taka opcja świetnie sprawdzi się dla dzieci, które mają jeszcze trudności z utrzymaniem równowagi lub po prostu boją się, że spadną.

1 thought on “Jak wybrać odpowiedni rozmiar rowerka dla dzieci?

  1. Właśnie jestem na etapie kupowanie rowerka dla mojego synka – bardzo przydały mi się informacje z waszego artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.