Prezent zapakowany w papier i różową wstążkę

Jak wybrać prezent, który będzie wspominany? Oryginalne podarunki dla dzieci

Znalezienie odpowiedniego prezentu wymaga znajomości osoby, której ma on zostać podarowany. Staje się to sporym wyzwaniem w momencie, gdy obdarować zamierzamy dziecko, które jeszcze nie ma określonych preferencji. Liczni producenci przychodzą w tej sytuacji z pomocą, oferując szeroką gamę zabawek, gier, akcesoriów i książek. Jednak co wybrać, aby nie podarować kolejnej rzeczy, która skończy kurząc się gdzieś na półce?

Podczas wyboru prezentu dla dziecka pierwszą decyzją, jaką należy podjąć, jest przeznaczenie, jakie ma on mieć. Pod tym względem prezenty można podzielić na trzy podstawowe grupy:

  1. Praktyczne, czyli rzeczy potrzebne tu i teraz.
  2. Edukacyjne, które stawiają na szeroko pojęty rozwój użytkownika.
  3. Pamiątkowe, które mają charakter symboliczny i mają przypominać o wydarzeniu, z którego okazji zostały podarowane.

Prezenty praktyczne

Jeśli praktyczność prezentu znaczy więcej, niż jego symbolika, podczas wybierania z pewnością warto zasięgnąć rady rodziców dziecka. Oni najlepiej znają potrzeby swojej pociechy, więc prawdopodobnie wskażą szereg możliwości, takich jak komplet ubranek, wanienka, czy zestaw do karmienia. Tego typu podarki z pewnością wyróżnią się na tle innych, jednak warto mieć na uwadze, że należą raczej do prezentów cieszących bardziej rodzica, niż dziecko.

Prezenty edukacyjne

Alternatywą są prezenty wspomagające w jakiś sposób rozwój dziecka. Warto postawić na te, które będą uczyć poprzez zabawę, ponieważ kompendia wiedzy i encyklopedie raczej nie będą szczególnie często otwierane. W przypadku młodszych solenizantów, dobrą decyzją są zabawki interaktywne oraz książeczki sensoryczne, które pomogą dziecku postawić pierwsze kroki na drodze do poznania świata. Jeśli wybór padnie na książeczkę, warto złożyć zamówienie u osoby robiącej je ręcznie, ponieważ zapewni jej to niepowtarzalność.

Wybór praktycznego prezentu dla starszego dziecka to rzecz trochę trudniejsza, ze względu na to, że zaczyna mieć ono coraz mocniej zdefiniowane preferencje i zainteresowania. Jeśli nie jesteśmy w stanie ich wybadać, warto postawić na zachęcanie go do próbowania nowych rzeczy. Z pewnością świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju zestawy tematyczne takie jak walizka z odczynnikami do prostych doświadczeń chemicznych lub częściami do budowy robota, rolki, a także wszelkiego rodzaju przybory artystyczne. Wbrew pozorom, można postawić także na gry komputerowe. Na rynku jest wiele tytułów, które oprócz dostarczania rozrywki zmuszają też gracza do ćwiczenia logicznego i strategicznego myślenia. Dobrym pomysłem może być także prezent w postaci biletów do parku linowego lub parku trampolin.

Prezenty pamiątkowe

Do prezentów pamiątkowych należą przedmioty, które mają zostać z dzieckiem na lata. Przede wszystkim zalicza się do nich biżuteria, jednak proste złote i srebrne łańcuszki nie należą do szczególnie oryginalnych podarków. Szukając biżuterii na prezent dla dziecka, warto przejrzeć oferty pracowni zajmujących się rękodziełem, ponieważ używają oni zazwyczaj znacznie szerszej gamy wzorów i materiałów. Jako alternatywę dla zwykłej biżuterii warto także wziąć pod uwagę możliwość zamówienia specjalnej monety okolicznościowej.

Inną, zdecydowanie rzadziej spotykaną formą prezentu pamiątkowego są grawerowane na zamówienie sztućce – zobacz. Nietrudno się domyślić, że posiadają one także bardzo praktyczną stronę: dla małego dziecka własny zestaw sztućców będzie świetną zachętą do nauki samodzielnego jedzenia. Grawerunek nie musi ograniczać się tylko do imienia; liczni producenci oferują rozmaite wzory, które można dobrać do okazji lub zainteresowań dziecka. Interesującą formą prezentu długofalowego byłoby też z pewnością systematyczne prezentowanie grawerowanej specjalnie na daną okazję łyżeczki, tak, aby dziecku uzbierał się swojego rodzaju „metalowy pamiętnik”.

Prezent najlepiej jest dopasować do okazji, na jaką ma być podarowany. Dla małych dzieci prezenty urodzinowe mogą być zarówno praktyczne, jak i edukacyjne, w przypadku starszych warto postawić głównie na edukacyjne. Na okoliczności takie jak chrzest, komunia, roczek, czy osiemnaste urodziny, warto wybrać prezent symboliczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.