Dziecko otwiera prezent z zabawką

Jak wybrać zabawki edukacyjne na roczek?

Najlepszym sposobem na szybką naukę dzieci jest zabawa – potwierdzają to liczne badania i wiedzą o tym wszyscy doświadczeni rodzice. Właśnie dlatego producenci oferują coraz ciekawsze gadżety, które rozbudzają w maluchach ciekawość i uczą ich nowych umiejętności. Zabawki edukacyjne na roczek to najlepsze gadżety, jakie możesz ofiarować z okazji pierwszego poważnego święta. Podpowiadamy, jakie mają zalety i na co zwrócić uwagę, aby wybrany prezent okazał się strzałem w dziesiątkę.

Zabawki interaktywne – najważniejsze zalety

Dlaczego rodzice tak chętnie wybierają zabawki interaktywne dla niemowląt? Okazuje się, że nie mają sobie równych w wspieraniu maluszków w rozwoju – pomagają im uczyć się pierwszych słów, kolorów czy nazw zwierząt lub otaczających je roślin. Niektóre sprawiają, że już kilkuletnie dziecko potrafi wyrecytować cały alfabet, zaśpiewać piosenkę w obcym języku czy sprawnie liczyć. Przekazują wiedzę poprzez zabawę, co pozwala szybciej kojarzyć wyuczoną wiedzę i wykorzystywać ją w codziennym życiu. Ich główną zaletą jest więc wspieranie w rozwoju językowo-słuchowym.

Powodem, dla którego rodzice tak chętnie sięgają po zabawki interaktywne dla dzieci, może być też sprawniejsze dostrzeganie związków przyczynowo-skutkowych. Maluchy dzięki nim kojarzą, że przyciśnięcie łapki czy brzuszka wywołuje określoną reakcję, np. wypowiedzenie konkretnego słowa. W przyszłości przekłada się to na sprawniejszą naukę nowych rzeczy w przedszkolu i szkole.

Zabawki interaktywne to ostatecznie po prostu zabawki – miękkie pluszaki, kolorowe samochodziki czy pięknie ubrane lalki. Dziecko je uwielbia! Towarzyszą mu podczas wszystkich codziennych czynności. Z tego względu warto zwrócić uwagę na serię Mali Odkrywcy Tiny Love. Zwierzątka Wonder Buddies mogą kłaść się razem z dzieckiem do snu, wydając przy tym charakterystyczny odgłos chrapania, czy zachęcać malucha do próbowania nowych smaków. Z pewnością nie zostaną szybko porzucone w kąt, by tam w zapomnieniu pokrywać się kurzem!

Jak wybrać najlepsze zabawki interaktywne?

W sklepach z artykułami dla niemowląt wybór zabawek edukacyjnych jest naprawdę ogromny. Poszczególne produkty różnią się dosłownie wszystkim – kształtem, kolorem, materiałem, a przede wszystkim udostępnionymi funkcjami. Na co zwracać uwagę, aby wybór okazał się trafiony? Podpowiadamy, co ma największe znaczenie.

Bezpieczeństwo

Zabawki edukacyjne na roczek muszą być wykonane z atestowanych materiałów, dlatego nigdy nie kupuj ich z niesprawdzonego źródła. Warto wybierać rozwiązania oferowane przez doświadczonych producentów, których docenili już inni rodzice. Pamiętaj, że twoje dziecko początkowo zapozna się z nimi wszystkimi dostępnymi mu zmysłami, dlatego produkty muszą być pozbawione niebezpiecznych małych elementów, które można odgryźć.

Funkcjonalność

Dobrze dobrane zabawki interaktywne zajmują dziecko przez kilka godzin i nie zostają porzucone w kąt po kilku dniach zabawy. To bardzo ważne, by były dopasowane do jego wieku i możliwości w momencie ich otrzymania. W przeciwnym razie maluch uzna je za nudne lub trudne, co spowoduje brak zainteresowania.

Jednocześnie jednak warto pamiętać, że prezent na roczek może służyć dziecku przez następnych kilka lat. Dlatego właśnie najlepsze zabawki edukacyjne oferują kilka stopni trudności, które maluch odkrywa wraz z upływem czasu. Z tego względu również warto przyjrzeć się kolekcji Wonder Buddies, w której znajdziesz karty tematyczne z propozycjami zabaw. To dla ciebie wskazówka, co zaproponować dziecku na konkretnym etapie rozwojowym.

Wygląd

Wybierając zabawki edukacyjne na roczek, musisz uwzględnić także ich wygląd, najważniejsze natomiast okazują się kolory. Źle dobrane sprawią, że prezent będzie dla dziecka nudny lub straszny – z tego względu należy unikać przesadnie pastelowych lub za bardzo krzykliwych barw. Najlepiej zdecydować się na rozwiązanie z podstawowej palety: uwagę dzieci przyciągają czerwony, niebieski czy żółty.

Głośność

Zabawki edukacyjne na roczek muszą wydawać dźwięki – to jedna z ich podstawowych funkcjonalności. Warto jednak pamiętać, że jeśli będą zbyt głośne, dziecko może się ich bać, a dorosły będzie nimi zmęczony. Zawsze przed zakupem sprawdzaj poziom głośności. Możesz też poszukać produktów, które oferują jego regulację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.