dziecko

Jak zdrowo odżywiać dzieci?

Pierwszy kontakt dziecka z różnymi smakami następuje jeszcze w brzuchu matki. Wszelkie późniejsze upodobania do smaków kształtować się będą przez około trzy pierwsze lata życia. To, co ta młoda istotka polubi w dzieciństwie, najprawdopodobniej będzie zajadać także jako dorosły już człowiek.

Oczko w głowie

Prawidłowy rozwój dziecka jest dla każdego rodzica czymś niezwykle ważnym. Uzależniony jest on jednak od tego, co w pierwszych latach życia smakuje dziecko. Czy zajada ono zdrowe, pełnowartościowe produkty, czy może szybkie, przetworzone dania i napoje. Wszelkie nawyki żywieniowe, które kształtują się w pierwszych miesiącach życia dziecka, wpływają na jego zdrowie oraz cały proces dojrzewania.

Bądź przykładem!

Nie wolno wymagać od dziecka jedzenia warzyw i owoców, gdy sam rodzic zajada się w tym czasie słodkościami bądź fast-foodami. Każde dziecko powinno mieć przed oczami wzór, który także w kwestii żywienia może naśladować. Zrobienie wspólnej sałatki bądź wyciśnięcie owocowego soku może być świetna formą zabawy, połączoną z nauką zdrowego żywienia.

Czym karmić pociechę?

Jogurty i kiszonki – to w nich znajduje się bardzo dużo bakterii kwasu mlekowego, wpływającego na prawidłową pracę jelit. Pamiętajmy bowiem – zdrowe jelita to mocna odporność.

Zawarte w rybach kwasy tłuszczowe omega 3 zmniejszą ryzyko alergii i różnego rodzaju infekcji. Zatem wprowadzenie dań rybnych do diety dziecka będzie właściwą decyzją.

Niezwykle ważne dla małych dzieci są także kaszki. Zawierają one złożone węglowodany, które dają uczucie sytości, a także stopniowo uwalniają energię.

Owoce i warzywa – tego oczywiście nie może zabraknąć w menu dziecka. Są one źródłem antocyjanów i flawonoidów, a także wykazują działanie przeciwnowotworowe.

Co dawać dziecku do picia?

Woda to podstawa. To właśnie ona najlepiej zaspokoi pragnienie dziecka. Im wcześniej przyzwyczaimy pociechę do neutralnego smaku wody, tym szybciej jej picie będzie codziennym, zdrowym nawykiem dziecka.

mleko dla dzieci

Mleko – to kolejny napój, który warto podawać maluchowi. Mleko to źródło wapnia, który jest ważnym składnikiem mięśni i kości. Picie mleka połączone z ruchem będzie świetną alternatywą.

Ponadto warto od najmłodszych lat przyzwyczaić dziecko do smaku ziół. Wszelkie ziołowe herbatki będą bardzo pomocne w funkcjonowaniu organizmu dziecka. Herbatka z bratka zadziała oczyszczająco, z kolei mięta pobudzi apetyt.

Kształtowanie właściwych preferencji smakowych u dzieci jest niezwykle ważne. Odpowiednie żywienie da dziecku siłę, energię, uchroni od wielu zachorowań, a także przyczyni się do tego, co w przyszłości do jedzenia wybierze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.