ogródek wraz z wypoczynkiem, strefą relaksu

Mały ogródek – inspiracje, które Cię zaskoczą

Niewielka ilość przestrzeni w ogródku nie musi oznaczać rezygnacji z oryginalnego wystroju. Przemyślany projekt, a następnie jego realizacja to przepis na udaną aranżację małego ogródka wokół domu. Może się okazać, że pomimo ograniczonej powierzchni, teren zamieni się w zachwycającą odwiedzających oazę spokoju. Zobacz, jak zagospodarować mały ogródek i cieszyć się jego wyglądem przez cały rok!

Miejsce na rośliny i przestrzeń do odpoczynku

Jeszcze przed wykopaniem pierwszej rabaty kwiatowej, warto zaplanować przestrzeń. Pozwoli to uniknąć nieefektywnego wykorzystania terenu, a przede wszystkim zrealizować inspiracje na mały ogródek przed domem widziane w poradnikach. Pamiętaj, że nawet na ograniczonym placu można stworzyć miejsce do odpoczynku i na porost roślin. Wyznacz niewielki taras przy samym domu. Określ, gdzie zasiejesz trawę, zasadzisz kwiaty lub krzewy. Być może uda Ci się także znaleźć kawałek miejsca na ławeczkę lub niewielką altankę.

Prace nad ogrodem możesz zacząć od przygotowania listy z pomysłami, które chcesz zrealizować wokół domu. Rozpisz je wszystkie, a następnie sprawdź, czy uda Ci się je wykonać w ogródku. Jeśli nie, zacznij od skreślania najmniej pożądanych elementów, aż na Twojej liście zostaną możliwe do zrealizowania pomysły.

ogródek przed małym domem
Mały ogródek inspiracje – skąd je czerpać?

Ciekawe inspiracje na mały ogródek znajdziesz w marketach budowlanych, magazynach dla ogrodników, czy w sieci. My także przygotowaliśmy dla Ciebie kilka ciekawych rozwiązań.

Oryginalne rozwiązania do małego ogrodu

Jeśli szukasz unikatowych pomysłów na aranżację ogródka, możesz skorzystać z naszych podpowiedzi. Sprawdź, jak zagospodarować mały ogródek i nie wydać przy tym fortuny.

Mały ogródek aranżacja strefy relaksu

Wyznacz ją na utwardzonej powierzchni. Mogą być to równo ułożone kamienie, kostka brukowa lub deski tarasowe. Nie potrzebujesz dużo przestrzeni, żeby wyznaczyć strefę odpoczynku – wystarczy miejsce na stolik i krzesełka. Może być to także hamak, który zawiśnie między pięknymi drzewami.

fioletowy kwiat

Kwiaty rozmieszczone w pionie

Oszczędność miejsca przyniesie Ci zaplanowanie rabat kwiatowych… w pionie. Stojak na doniczki możesz wykonać sam lub zdecydować się na projekty dostępne w marketach. Ciekawą aranżację stworzą zwłaszcza kwiaty zwisające z donic – fuksje, czubatki, czy powoje.

Mały ogródek aranżacja trawnika przyciętego i odciętego

Koniecznie pamiętaj o trawniku! Już kilka metrów kwadratowych zieleni poprawi Ci nastrój. Dla lepszej organizacji ogrodu możesz zastosować „odcięcie” trawnika, ułożone z kilkucentymetrowego płotka lub przebiegającej obok ścieżki. Ostro zakończone brzegi trawnika dają wrażenie zadbanych i przemyślanych.

Jak zagospodarować mały ogródek? Oczko wodne? Czemu nie!

Kto powiedział, że na niewielkim ogródku nie da się zrobić oczka wodnego? Zbiorniczek wodny o średnicy kilkudziesięciu centymetrów doda przestrzeni charakteru, a przede wszystkim nie zajmie dużo miejsca. Alternatywą może być mała fontanna, idealna do przydomowego ogródka.

oczko wodne w małym ogródku

Oryginalna aranżacja małego ogródka może powstać na działce lub wokół domku wielorodzinnego. Co jednak, gdy teren przylega do mieszkania na parterze w bloku?

Przestrzeń przed mieszkaniem w bloku – jak zagospodarować mały ogródek?

Wymienione wyżej inspiracje na mały ogródek możesz lekko zmodyfikować i skompresować, przez co uda Ci się je wdrożyć na blokowisku. W tym jednak wypadku polecamy przemyśleć aranżacje bardzo dokładnie.

 

Miejsce do odpoczynku i relaksu warto zlokalizować w miejscu maksymalnie ukrytym przed oczami sąsiadów, a jeśli to niemożliwe, warto pomyśleć nad posadzeniem krzewów. Tuje lub jałowce dobrze sprawdzą się w tej roli, jednak na ich porost będziesz musiał trochę poczekać. Swoje inspiracje na mały ogródek możesz czerpać wszędzie. Są jednak rzeczy, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę.

kobieta leży na hamaku w ogrodzie
Na te rzeczy musisz uważać!

Pamiętaj o pielęgnacji roślin rozrastających się. Efektowna aranżacja małego ogródka polega na utrzymywaniu jej w pierwotnym stanie. Nie zapomnij więc o przycinaniu krzewów i trawy. Jeśli w swoim projekcie uwzględniłeś zabudowy, uważaj żeby nie była ona zbyt duża. Gotowe projekty altanek i ławek dostosuj do możliwości Twojego podwórka. Ciekawe inspiracje na mały ogród możesz czerpać m.in. z katalogów sklepowych, gdzie znajdziesz meble ogrodowe. W tym jednak przypadku sprawdź dokładnie wymiary stolika i krzesełek, bo standardowe modele mogą okazać się za duże i niepotrzebnie zajmą miejsce w ogrodzie.

Widzisz już, że nawet mały ogródek można urządzić w efektowny sposób, jeśli ma się na to pomysł. Poza naszymi propozycjami inspiracje na mały ogródek przed domem znajdziesz w Internecie albo wśród sąsiadów. Pamiętaj, że podstawą sukcesu jest dobry plan!

Inspiracje roślinne do ogrodu znajdziesz na stronie internetowego sklepu ogrodniczego Podkarpackie Sady.

Źródło:
Dudzinska-Krawczyk I. „Projektowanie ogrodu. Rośliny” Magazyn Rolniczy AURA nr 10, 2004 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.