ogrzewanie domu matami grzewczymi

Maty grzewcze — jak samodzielnie zamontować?

Zdawać by się mogło, że montaż maty grzewczej to skomplikowana operacja, do której najlepiej zatrudnić fachowca. Nic bardziej mylnego! Mit o tym jak trudny to proces utrzymuje się tylko dzięki nim. Wielu „doświadczonych” majstrów nie raczy się nawet zapoznać z instrukcją obsługi. Przyczynia się to do wzrostu liczby popełnianych błędów. O wiele łatwiej obarczyć jest winą klienta starając się wmówić np. nieodpowiedni dobór materiałów. Chcąc zdementować ten mit, przygotowaliśmy krótki poradnik opisujący jak w kilku prostych krokach samodzielnie zamontować maty grzewcze.

Krok 1 – Planowanie rozmieszczenia mat grzejnych

Najprościej zacząć od wybrania miejsca, w którym docelowo znajdować się będzie termoregulator. Zanim to jednak nastąpi, należy umieścić w ścianie podtynkową puszkę elektryczną, mając na uwadze konieczność poprowadzenia dwóch karbowanych rurek osłonowych w kierunku podłogi oraz pod nią. Poprowadzone zostaną nimi przewody zasilające maty grzejne oraz przewód czujnika temperatury.

Dopiero na tym etapie przystąpić należy do rozplanowania odpowiedniego rozmieszczenia mat w wybranym pomieszczeniu. Najważniejsze jest, żeby przewody grzewcze rozmieszczone były z zachowaniem odpowiedniego odstępu oraz aby nie nachodziły one na siebie i nie krzyżowały się ze sobą w żaden sposób. Maty grzejne nie mogą znajdować się pod brodzikiem ani wanną. Zachować należy również bezpieczny odstęp od elementów instalacji dostarczających oraz odprowadzających wodę.

Krok 2 – Przygotowanie

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac należy zapoznać się z instrukcją dołączoną do zestawu. Pierwszym istotnym narzędziem, które ułatwi nam pracę, jest najzwyklejszy ołówek. Pozwala on precyzyjnie zaznaczyć choćby miejsca na puszkę czy rurki osłonowe. Dzięki niemu łatwo uniknąć można potencjalnych problemów związanych ze współwystępowaniem innych instalacji w danym pomieszczeniu. W przypadku braku pewności co do tego czy w danej ścianie poprowadzone są już jakieś przewody elektryczne bądź rury, warto sprawdzić to przy pomocy odpowiedniego czujnika.

Krok 3 – Przydatne narzędzia

Kolejna sprawa to dobór odpowiednich narzędzi, które umożliwią sprawną i szybką pracę. Bezpieczeństwo to podstawa, w związku z tym warto zaopatrzyć się w rękawice, okulary ochronne oraz maseczkę. Do wykonania otworu na rurki osłonowe w ścianie oraz podłodze świetnie posłużyć może młotowiertarka lub młot udarowy. Dzięki przedsięwziętym środkom bezpieczeństwa uniknąć można nieprzyjemności związanych z pyłem, który szybko dostaje się do oczu oraz dróg oddechowych.

Krok 4 Jak prawidłowo przykleić maty grzejne?

Kluczem do sukcesu jest dokładne wysprzątanie. W pierwszej kolejności usunąć trzeba większe fragmenty gruzu za pomocą zmiotki, następnie przy pomocy odkurzacza należy pozbyć się pyłu. Powierzchnia musi zostać starannie oczyszczona, żeby maty grzejne mogły zostać odpowiednio przytwierdzone przy pomocy siatki samoprzylepnej. Siatkę można przycinać wedle potrzeby, aczkolwiek należy zachować szczególną ostrożność i zadbać, aby przewód grzewczy nie został w przecięty lub uszkodzony w inny sposób.

Na sam koniec zostaje oczywiście połączenie przewodów zasilających maty grzejne oraz czujnika temperatury z termostatem, który umożliwia regulowanie temperatury podłogi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.