Sypialnia z wykrochmaloną pościelą

Pościel dla dziecka – jak o nią dbać?

Pościel dla dziecka to jeden z najważniejszych elementów – oczywiście obok łóżeczka i materaca – gwarantujący spokojny i niczym niezakłócony sen. Odpowiednie pranie, prasowanie i przechowywanie pościeli ma istotne znaczenie dla snu najmłodszych, którzy śpią przecież dużo więcej niż dorośli.

Dlaczego należy dbać o pościel?

Pościel to nie tylko kwestia estetyki i pięknego wyglądu dziecięcego łóżeczka. To przede wszystkim materiał, z którym dziecko (szczególnie w pierwszych latach swojego życia) ma bardzo duży kontakt. Dorosły człowiek śpi około 6-8 godzin, dziecko – czasami nawet 12. Warto więc zadbać o jak najlepszy komfort miejsca, w którym spędza ono tyle czasu. Obok łóżeczka i wygodnego materaca to właśnie pościel jest kolejnym elementem, który wpływa na jakość, komfort i bezpieczeństwo snu.

Jak dbać o pościel dla dziecka?

Pościel dla dziecka przede wszystkim należy odpowiednio prać. Najlepiej kupić pościel bawełnianą, która nie niszczy się w wysokich temperaturach. Pranie powinno bowiem odbywać się w temperaturze 60°C. W ten sposób można pozbyć się dużej części drobnoustrojów oraz roztoczy, które siłą rzeczy znajdują się na dziecięcej pościeli. Do prania należy używać hipoalergicznych środków i płynów czyszczących. Po praniu można jeszcze pościel dodatkowo krochmalić. W Internecie można znaleźć kilka przepisów, jak zrobić krochmal do usztywniania, warto jednak pamiętać, że zmniejszając lekko stężenie skrobi, otrzymać można krochmal, który nie tyle usztywni tkaninę, ile ją wygładzi, a o taki właśnie efekt chodzi w przypadku dziecięcej pościeli. Krochmal można zrobić z mąki ziemniaczanej, kukurydzianej, ryżu, a nawet z cukru. Bardzo ważnym elementem jest prasowanie. Pomaga ono bowiem pozbyć się pozostałych na pościeli drobnoustrojów. Idealnie w tym przypadku sprawdzają się generatory pary. Pościel należy przechowywać w czystym i suchym miejscu, przed włożeniem do szafy należy się upewnić, że jest ona dokładnie wysuszona, inaczej zaczną się na niej rozwijać niechciane drobnoustroje. Koniecznie należy pamiętać o tym, że nową pościel koniecznie należy wyprać przed założeniem jej na poduszki i kołdrę.

Jak często zmieniać pościel?

Pościel dla niemowlaków należy zmieniać co tydzień, w przypadku starszych dzieci nie trzeba robić tego aż tak często, natomiast również zmiana powinna odbywać się regularnie, minimalnie raz na 3-4 tygodnie. Należy się kierować przede wszystkim zabrudzeniami na pościeli, temperaturą powietrza, która może sprzyjać poceniu się dziecka, a więc i wchłanianiu potu przez tkaninę. W przypadku stanów chorobowych pościel należy oczywiście zmieniać dużo częściej. Warto również wietrzyć pościel – pozwala to m.in. ograniczyć aktywność roztoczy, a także pozbyć się wielu drobinek kurzu, okruszków jedzenia, fragmentów włosów. Trzeba jednak pamiętać, aby nie wietrzyć pościeli, jeśli na zewnątrz jest zbyt wilgotno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.