Matka z dziećmi na rolkach

Rolki dla dziecka – jakie będą najlepsze?

Rolki w ostatnim czasie zyskują zawrotną popularność. W parkach spotykamy coraz częściej obok rodzinnych wycieczek rowerowych również grupy rolkowiczów. Dlaczego to doskonała aktywność dla pociech? Z tego względu, że nie tylko wzmacnia mięśnie całego ciała, modeluje sylwetkę, ale także poprawia koordynację ruchową i przede wszystkim daje mnóstwo frajdy oraz niweluje stres! Jakie rolki będą najlepsze dla Twojego dziecka? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Podpowiadamy!

W jakim wieku dziecko może rozpocząć przygodę z rolkami?

Od indywidualnych predyspozycji dziecka zależy to, w jakim wieku będzie mogło rozpocząć przygodę z rolkami. Co jest kluczowe? Samodzielne utrzymanie równowagi i dobrze skoordynowane ruchy ciała. Często już czteroletnie smyki próbują swoich sił w nauce jazdy na rolkach. Dzieci uczą się szybciej od dorosłych, dlatego w mgnieniu oka załapują technikę i nim rodzic się obejrzy, zaczynają śmigać po asfalcie.

Na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając rolki dla dziecka?

Rolki muszą być przede wszystkim wygodne. Podczas przymierzania należy lekko ugiąć kolana. Jeśli cholewka nie uciska łydki, a palce mają z przodu trochę luzu – to znak, że całość leży jak ulał. Rozmiar dziecięcej stopy szybko się zmienia. Producenci rolek zdają sobie sprawę z tego faktu i dlatego coraz więcej modeli wyposażają w system regulacji rozmiaru, dzięki czemu sprzęt rośnie razem z pociechami. But wewnętrzny jest wykonany z elastycznego materiału, przez co dopasowuje się pod wpływem ciepła do kształtu stopy. Nie zmienia to jednak tego, że rolki należy odpowiednio wyregulować przed jazdą. Tylko wtedy można zapobiec kontuzjom, nadwyrężeniu stawu skokowego i otarciom w okolicach kostek.

Kółka i łożysko w rolkach

W modelach dziecięcych wykorzystuje się miękkie lub półmiękkie kółka, o średnicy od 60 do 80 mm. Ich właściwości sprzyjają: powolnemu wchodzeniu w zakręty, lepszej przyczepności do podłoża, tłumieniu wibracji, stopniowemu, a przez to i bezpiecznemu hamowaniu. Takie rozwiązanie sprawdza się u dzieci, które stykają się z rolkami po raz pierwszy, ale również u tych, które początki mają już za sobą.

Najbardziej uniwersalne łożysko to ABEC-7, pozwalające na dynamiczną, a jednocześnie bezpieczną jazdę. Zwróć uwagę na to, z czego jest wykonane – najlepiej postawić na stal, która jest odporna na ścieranie i rdzewienie.

Kółka, łożysko… co jeszcze jest istotne?

Istotną funkcję w rolkach odgrywają panele wentylacyjne, które dzięki sprawnej cyrkulacji powietrza zapewniają świeżość i suchość wewnątrz buta. Sprawdź, czy interesujący Cię model ma solidne zapięcie, składające się ze sznurówek, rzepów i metalowej klamry, gwarantujących stabilizację stopie.

Dobre rolki to podstawa. Jednak nie wolno zapomnieć o zabezpieczeniach, pozwalających zamortyzować upadki, które zawsze zdarzają się na początku, nawet tym najlepszym. Kask, ochraniacze na kolana i łokcie to zestaw obowiązkowy. Na koniec pozostaje już tylko sięgnąć po sportową, elastyczną odzież i Twoja pociecha może rozpoczynać swoją przygodę z rolkami!

Wszystkimi parametrami idealnych rolek wyróżniają się modele marek Martes i Coolslide, które znajdziesz na stronie sklepiguana.pl.

Źródło zdjęć: shutterstock.com, sklepiguana.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.