Owoc róży jadalnej

pixabay.com

Sadzenie krzewów owocowych dla dzieci

Krzewy dostarczają nam wielu różnych owoców. Przy tym nie zajmują wiele miejsca, dlatego nadają się do małych ogrodów, a nawet na taras. Posiadając domek szeregowy z kilkoma metrami ogrodu możemy zapewnić sobie stałą dostawę świeżych owoców w sezonie.

Wybieramy krzewy do ogrodu

Większość krzewów owocowych, które rosną w naszym klimacie jest dość tolerancyjnych pod względem stanowiska. Rośliny owocujące najlepiej sadzić w pełnym słońcu, ale równie dobre plony zbierzemy jeśli będą rosły w półcieniu.

Co posadzić w małym ogrodzie

Mając niewielką przestrzeń do zagospodarowania musimy wybierać odmiany nisko rosnące. Z krzewów możemy wybierać odmiany szczepione na pniu. Ich pokrój jest nie tylko ładną ozdobą, która równie dobrze wygląda na rabatce ozdobnej, ale też owoce znajdują się wysoko nad ziemią, co ułatwia zbiór. Równie dobrze jak krzewy możemy posadzić miniaturowe drzewka owocowe.

Jakie wybieramy krzewy owocowe

Najprościej jest posadzić te gatunki, które są chętnie przez nas jedzone. Jeśli nikt z domowników nie lubi agrestu to nie ma sensu go sadzić. Lepiej w tym celu wybrać sobie dodatkowy krzew owoców, które wszyscy lubią.

Borówka amerykańska – krzewy borówek osiągają całkiem pokaźne rozmiary, ale dobrze reagują na cięcie więc bez obaw możemy kilka z nich posadzić w ogrodzie. Muszą być minimum dwie odmiany kwitnące w tym samym czasie, aby doszło do zapylenia krzyżowego. Borówka, tak samo jak żurawina i wrzosy, wymaga kwaśnego podłoża, które zapewnimy wymieniając ziemie na torf nieodkwaszony.

Dojrzewające jeżyny
pixabay.com

Maliny i jeżyny – są to bardzo łatwe w uprawie krzewy. Jednak lubią się rozrastać, dlatego dobrze jest je sadzić tuż przy ogrodzeniu, a od reszty ogrodu odciąć krawężnikami czy nawet deskami wkopanymi w ziemię. Malinnik warto ściółkować liśćmi, które utrzymają stałą wilgotność. Za to jeżyny są najlepsze w smaku jeśli rosną w słońcu. Należy im też zapewnić mocną podporę. Odmiany bezkolcowe można sadzić bez o baw w ogrodzie. Dzieci chętnie z nich będą zbierać owoce i nie skaleczą się.

Poziomki i truskawki – są to pierwsze krajowe owoce, które pojawiają się w sezonie. Dla czteroosobowej rodziny wystarczy nawet 10 krzaków, aby zapewnić sobie smaczny deser w letnie popołudnia. Wystarczy je tylko podlewać w przypadku suszy i oczywiście ściółkować. Nie lubią tylko nadmiaru nawozów, co jest bardzo korzystne, a nasza pociecha nauczy się, że owoce są nie tylko w sklepie.

Pnącza – to wartościowe, często pomijane źródło smacznych owoców. Winogrona, na przykład bezpestkowa odmiana Lakemont idealnie nadają się do posadzenia przy południowej stronie budynku. Równie dobrze mogą ocieniać taras czy pergolę. Należy tylko je odpowiednio przycinać, aby nie dopuścić do nadmiernego wzrostu i pobudzić do owocowania.

Jagoda kamczacka, Goji czy świdośliwa to ciekawostki, które ciężko jest dostać w sprzedaży. Jednak można je mieć w swoim ogrodzie. Są to mało wymagające krzewy owocowe, które lubią rosnąć w pełnym słońcu.

Róża jadalna – wśród odmian róż rabatowych jest chętnie sadzona Rosa Rogusa zawiązująca duże i jadalne owoce. Można je wykorzystywać na smaczne i pełne witamin przetwory. Jej dodatkową zaletą są piękne, intensywnie różowe kwiaty o miłym zapachu. Więcej informacji na temat róży jadalnej znajdziecie na podkaprackiesady.pl. Musi jednak rosnąć w miejscu, które nie będzie kusiło dzieci do zabawy, gdyż ma niewielkie kolce.

Kiedy sadzić krzewy owocowe

Krzewy owocowe najlepiej sadzić w terminie wiosny albo jesieni. Sadząc w tym czasie mamy większą pewność, że się przyjmą. Rośliny rosnące w pojemnikach można sadzić przez cały rok do gruntu o ile tylko ziemia nie jest zamarznięta. Tylko w czasie suszy trzeba je podlewać. Natomiast przed mrozami warto okryć korzenie liśćmi albo igliwiem.

Kiedy planujemy sadzić krzewy owocowe korzystnie łączyć je w grupy o podobnych wymaganiach siedliskowych. W ten sposób nie tylko zapewnimy sobie ich zdrowy wzrost, ale też ułatwimy pielęgnację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.