Tablica manipulacyjna – zwana też przez niektórych tablicą sensoryczną – to bardzo interesująca zabawka o dużych wartościach edukacyjnych i rozwojowych dla dziecka. Idea jest taka, że na tablicy umieszczamy różnorodne przedmioty, elementy i faktury, które zachęcają dziecka do poznawania nowych rzeczy, np. jak działa zamek albo guziczki. Maluch sprawdza wszystko ciekawskimi paluszkami, ćwicząc przy tym motorykę małą. Wielu rodziców próbuje stworzyć taką tablicę manipulacyjną we własnym zakresie, ale czy nie lepiej zamówić ją po prostu w sklepie?
Tablica manipulacyjna to w ostatnim czasie hit wśród zabawek edukacyjnych dla najmłodszych. Okazuje się, że to jeden z najczęściej wybieranych prezentów na pierwsze urodziny. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ taka zabawka dostarcza nie tylko ogrom rozrywki, ale staje się istotnym czynnikiem w ramach prawidłowego rozwoju dziecka. Duże zainteresowanie tego rodzaju produktem sprawiło, że dzisiaj liczni producenci akcesoriów dla najmłodszych posiadają takowe w swojej ofercie. Co ważne, tablicę manipulacyjną przy odrobinie zaangażowania można stworzyć samodzielnie i jesteśmy pewni, że będzie spełniała dokładnie takie same funkcje. Oczywiście, jeśli nie macie czasu albo zdajecie sobie sprawę, że takie zadanie Was przerasta, zwróćcie uwagę na propozycje specjalistów z branży zabawkarskiej i czym prędzej zakupcie na Waszej pociechy gotową tablicę manipulacyjną. Poniżej przedstawiamy jednak typową charakterystykę tego akcesorium z podpowiedziami, jak w prosty sposób stworzyć ulubioną zabawkę dla dziecka.
Tablica manipulacyjna – charakterystyka
Tablice manipulacyjne to zabawki wielofunkcyjne. Przede wszystkim mają rozwijać i usprawniać motorykę ruchową małych rączek, ale wpływać także na myślenie przyczynowo-skutkowe. Nie ma też wątpliwości, że zamieszczone na tablicy elementy po prostu uczą obsługi podstawowych sprzętów codziennego użytku.
Co zawierają typowe tablice manipulacyjne? Tworząc taką zabawkę samodzielnie, możemy z powodzeniem dopasować wszelkie elementy zgodnie z zainteresowaniami dziecka. Może skupić większą uwagę na tych, z którymi dziecko jeszcze sobie nie radzi – podczas zabawy o wiele sprawniej nabędzie kolejne umiejętności.
Z reguły na tablicy manipulacyjnej znajdują się różnego rodzaju suwaki, zasuwki, kłódki z kluczykami, sznurowadła, korbki, dzwonki, łańcuszki. Bez problemu zorganizować można mini sorter, a nawet wtyczkę do kontaktu czy liczydło. W tworzeniu tablicy ogranicza nas jedynie własna wyobraźnia. Pamiętajmy jednak, by jej wszelkie części były bezpieczne w używaniu przez dziecko i dopasowane do etapu jego rozwoju. Po elementy, jakie znajdują się na tablicy manipulacyjnej, można wybrać się na przykład do sklepu budowlanego, pamiętając, by poszczególne części nie zawierały ostrych ani zbyt małych kawałków.
Tablicę najczęściej tworzy się na drewnianej płycie. Najlepiej ją pomalować na ulubiony kolor dziecka. Można ją nawet spersonalizować, montując w jej górnej części napis z imieniem malucha. Tablice manipulacyjne mają być kolorowe, interesujące, ale zawsze bezpieczne. Idealna zabawka edukacyjna tego rodzaju sprawi, że najmłodsi spędzają przy niej ogrom czasu.
You may also like
-
Rozwijaj talenty dziecka w przyjemny dla niego sposób
-
Dlaczego suchy basen z kulkami to doskonały pomysł na prezent?
-
Wybór Idealnego Auta dla Dziecka: Poradnik dla Rodziców
-
Jak wybrać idealny model samochodu na akumulator pod choinkę?
-
Prezentowe inspiracje: zabawki idealne na każdą okazję dla Twojego Dziecka