Dziecko śpi w swoim łóżeczku z pluszakiem

Zdrowy sen dziecka. Jak dużo czasu maluch powinien spędzać w łóżku?

Artykuł partnera.

Sen to zdrowie, z czego doskonale zdaje sobie sprawę każda świadoma osoba. Czas, który spędzamy w łóżku może się jednak znacząco różnić. Inne zapotrzebowanie na sen mają bowiem osoby dorosłe, a zupełnie inne dzieci, zwłaszcza małe. Długość snu dziecka może się także zmieniać wraz z wiekiem – z długiego stawać się coraz krótszy, w miarę jak maluch rośnie i rozwija się. Sprawdźmy, jak dużo czasu dziecko powinno spać oraz w jaki sposób wspierać zdrowy sen swojej pociechy!

Długość snu a wiek dziecka

Jak przekonuje portal parentingowy Akademia Mądrego Dziecka, sen jest jednym z kluczowych czynników wpływających na rozwój organizmu człowieka. W czasie, kiedy śpimy, w naszym organizmie toczą się liczne procesy, które mają za zadanie regenerację organizmu po przebytym w ciągu dnia wysiłku oraz zapewnienie odpoczynku sferze psychicznej i emocjonalnej. Najwięcej pytań i wątpliwości wzbudza sen dzieci – rodzice zadają sobie pytanie, dlaczego ich dziecko śpi krócej niż maluch sąsiadki, z czym związane są częste pobudki oraz ile godzin powinno spędzać na odpoczynku zdrowe i prawidłowo rozwijające się dziecko. Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej, wspomagając się informacjami zebranymi przez portal parentingowy Akademia Mądrego Dziecka.

Długość snu malucha rożni się w zależności od jego wieku. Małe dzieci w okresie niemowlęctwa przesypiają większą część doby i jest to zjawisko jak najbardziej naturalne. W wieku 4-12 miesięcy dziecko śpi ok. 12-16 godzin na dobę. Po ukończeniu 1. roku życia, czas snu ulega skróceniu do ok. 11-14 godzin i z każdym rokiem staje się coraz krótszy. Dzieci w wieku przedszkolnym śpią już tylko ok. 9-12 godzin, a nastolatkowie, podobnie jak osoby dorosłe, ok. 8-10 godzin. Warto jednak wiedzieć, że każdy organizm ma swój indywidualny rytm, dlatego jedne dzieci śpią dłużej niż inne i jest to zjawisko jak najbardziej prawidłowe.

Zdrowy sen dziecka

Jak wspierać zdrowy sen dziecka? Co robić, kiedy dziecko nie chce spać?

Problemy ze snem dotyczą sporej grupy maluchów. Dotknięte nimi dzieci pomimo zmęczenia, nie są w stanie wyciszyć się na tyle, aby zasnąć. Jest to duży problem, gdyż długotrwałe problemy ze snem mogą spowodować negatywne następstwa zdrowotne. Jeśli więc dziecko od dłuższego czasu cierpi na problemy z zasypianiem, skorzystajmy z rad dostarczonych przez specjalistów prowadzących portal parentingowy Akademia Mądrego Dziecka i skonsultujmy się z lekarzem. Problemy ze snem mogą mieć bowiem bardzo zróżnicowane podłoże, a znalezienie głównej przyczyny pozwoli je szybko i sprawnie wyeliminować.

Aby zachęcić dziecko do zaśnięcia i stworzyć mu odpowiednie ku temu warunki, warto wykorzystać kilka metod. Przede wszystkim należy zadbać o wyciszenie się przed snem – przygotować dla dziecka relaksującą kąpiel, poczytać spokojną bajeczkę czy po prostu przytulić się. Ważne są także rytuały oraz przestrzeganie godzin zasypiania – warto wybrać jedną konkretną godzinę, kiedy będziemy układali dziecko do snu i starać się jej trzymać. W przypadku starszych dzieci i nastolatków warto natomiast wyeliminować nawyk korzystania ze smartfona przed snem – światło niebieskie generowane przez jego ekran negatywnie wpływa bowiem na sen, tempo zasypiania oraz ogólną jakość snu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.