Dziecko bawiące się klockami

Kilka tricków na utrzymanie porządku w pokoju dziecka

Pokój dziecięcy to zwykle fajne i atrakcyjne wizualnie miejsce – spełnia kilka praktycznych funkcji, ale przede wszystkim służy do nauki, wypoczynku i zabawy. Przede wszystkim trzeba jednak zadbać o porządek, aby mógł spełniać swoje zadania. Pomocne są m.in. kufry na zabawki, pojemniki, pudełka i inne drobne akcesoria, które będą jednocześnie miłą dla oka ozdobą.

Planowanie przestrzeni

Odpowiednie zaplanowanie przestrzeni to podstawa podczas urządzania każdego wnętrza, również pokoju dziecka. Warto w nim wydzielić miejsce do nauki, relaksu oraz zabawy – wyposażając je m.in. w biurko oraz łóżeczka dla chłopca lub dziewczynki – co pomoże maluchowi zapamiętać, gdzie należy odkładać zabawki, książeczki i inne akcesoria. Nie warto też przechowywać rzeczy niepotrzebnych.

Zdecydowanie łatwiej będzie mu zapanować nad wszystkim bez wprowadzania chaosu. Maluchy zwykle nie odkładają rzeczy na właściwe miejsce – warto urządzić pokój tak, aby łatwiej im było utrzymać porządek. Warto wyposażyć pokój w kilka praktycznych gadżetów.

Kufry na zabawki

Można dopasować je idealnie do charakteru wnętrza i łóżeczka dla chłopa lub dziewczynki – do wyboru są kufry na zabawki w różnych kolorach, urozmaicone ciekawymi motywami i pasujące do stylu pokoju i upodobań dziecka, np. z misiem, serduszkami lub wozem strażackim. Dzięki niemu wszystkie zabawki znajdą się w jednym miejscu – można też ustawić dwa lub trzy kufry i przechowywać w nich również inne przedmioty, np. ubranka, pościel, książeczki i inne drobiazgi. Najbardziej praktyczne modele mają też drewnianą pokrywę.

Pudła i kosze

Pełnią podobną rolę jak skrzynie – również służą do przechowywania dziecięcych skarbów. W pudłach można pomieścić zdjęcia, rysunki i inne prace plastyczne, to wielka pomoc w walce z bałaganem. Określ na stałe, do którego pudełka, kufra i kosza chowasz klocki, pluszaki czy gry planszowe, a maluch szybko się nauczy, gdzie ma odkładać poszczególne rzeczy. Każda rzecz powinna mieć swoje miejsce – możesz też oznaczyć pojemniki napisami.

Wieszaki i haczyki

Wieszaki i haczyki to kolejne praktyczne rozwiązanie w pokoju najmłodszych. Małe dzieci nie mogą korzystać szafy, dlatego można powiesić wybrane wieszaki niżej, a potem schować je do szafy. Warto też rozważnie wybrać miejsce na półki – powinny być one stosunkowo nisko, aby maluchy mogły same sięgnąć po książkę.

Praktycznych rozwiązań nie brakuje, a powyższe propozycje są jedynie przykładowe. Ich zastosowanie pozwoli jednak łatwiej utrzymać podstawowy porządek w pokoju – kluczem jest jednak systematyczność i nauczenie dziecka, że sprzątanie nie musi być trudne, nieprzyjemne i czasochłonne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.