Od wielu lat wokół smoczków narosło wiele mitów. Jedni są wrogami stosowania tych popularnych gadżetów, a drudzy chętnie z nich korzystają. A jak jest naprawdę? Czy smoczki to naprawdę “samo zło”? Czytaj dalej.
Zalety stosowania smoczków
Smoczek to gadżet, który jest nierozerwalnie kojarzony z noworodkami i niemowlętami. Położne przypominają jednak, że pierwsze podanie go dziecku powinno nastąpić dopiero wówczas, gdy nauczy się ono prawidłowo ssać pierś. W przeciwnym razie smoczek może poważnie zaburzyć laktację matki. Co więcej, dobrze jest stosować go z umiarem, najlepiej wyłącznie w celu wyciszenia i uspokojenia.
Zaletami stosowania smoczków są:
- ułatwianie zasypiania,
- uspokojenie,
- możliwość zastąpienia ssania kciuka,
- łagodzenie niepokoju związanego z m.in. kolką niemowlęcą,
- możliwość uspokojenia dziecka w miejscu, gdzie nie ma możliwości ukołysania i utulenia niemowlaka (np. podczas nabożeństw lub innych uroczystości).
Wady stosowania smoczków
Wadami wykorzystywania u dziecka smoczka mogą być:
- problemy z karmieniem piersią,
- wady zgryzu (tylko, gdy smoczek jest nadużywany),
- deficyty emocjonalne (szczególnie wówczas, gdy każdy płacz zamiast przytuleniem rozwiązuje się podaniem smoczka),
- wady wymowy (gdy smoczek stosowany jest przez dłuższy czas).
Jak wybrać smoczek idealny?
Stojąc przed wyborem pierwszego w życiu smoczka, należy zadbać przede wszystkim o odpowiedni rozmiar. Producenci smoczków umieszczają na opakowaniach informację o tym, dla jakich grup wiekowych przeznaczony jest produkt. Nieco inaczej będą wyglądały smoczki dla wcześniaka, noworodka i starszego niemowlaka. Ważne, aby nie zawierały lateksu ani BPA.
Przydatnym akcesorium może być zawieszka do smoczka. Sprawdzi się ona przede wszystkim podczas przejażdżki w spacerówce. Każdy rodzic wie, że maluchy uwielbiają rzucać pluszakami, skarpetkami i innymi drobnymi gadżetami, które znajdują się wówczas w zasięgu ich rączek. Na rynku produktów niemowlęcych dostępne są także specjalnie pojemniczki na smoczki. Można je wygodnie nosić w torbie przy wózku i korzystać zgodnie z potrzebami.
Dobrą praktyką jest zwracanie uwagi na atesty i certyfikaty bezpieczeństwa. Na smoczkach nie warto oszczędzać. Materiał ich wykonania gwarantuje bezpieczeństwo użycia. Dobrze sprawdzi się hipoalergiczny silikon. Smoczki wykonane z lateksu mogą powodować uczulenia. Część smoczków wyposażona jest z niewielkie otwory, co ułatwia wentylację podczas ssania.
Higiena smoczka
Ponieważ smoczek ma bezpośredni kontakt z jamą ustną dziecka, należy często myć go razem z płynem przeznaczonym do czyszczenia smoczków i butelek dla maluchów. Przed pierwszym użyciem warto wyparzyć smoczek. Gdy upadnie on na ziemię, nie zaleca się oblizywanie go z piasku i zanieczyszczeń. W ten sposób rodzic może nieświadomie przenieść bakterie z własnej jamy ustnej do buzi dziecka.
Moim zdaniem smoczek jest zdecydowanie przyjacielem każdego rodzica i niemowlaka