Mały, różowy smoczek wisi na gałęzi

Smoczek – przyjaciel czy wróg?

Od wielu lat wokół smoczków narosło wiele mitów. Jedni są wrogami stosowania tych popularnych gadżetów, a drudzy chętnie z nich korzystają. A jak jest naprawdę? Czy smoczki to naprawdę “samo zło”? Czytaj dalej.

Zalety stosowania smoczków

Smoczek to gadżet, który jest nierozerwalnie kojarzony z noworodkami i niemowlętami. Położne przypominają jednak, że pierwsze podanie go dziecku powinno nastąpić dopiero wówczas, gdy nauczy się ono prawidłowo ssać pierś. W przeciwnym razie smoczek może poważnie zaburzyć laktację matki. Co więcej, dobrze jest stosować go z umiarem, najlepiej wyłącznie w celu wyciszenia i uspokojenia.

Zaletami stosowania smoczków są:

  • ułatwianie zasypiania,
  • uspokojenie,
  • możliwość zastąpienia ssania kciuka,
  • łagodzenie niepokoju związanego z m.in. kolką niemowlęcą,
  • możliwość uspokojenia dziecka w miejscu, gdzie nie ma możliwości ukołysania i utulenia niemowlaka (np. podczas nabożeństw lub innych uroczystości).

Wady stosowania smoczków

Wadami wykorzystywania u dziecka smoczka mogą być:

  • problemy z karmieniem piersią,
  • wady zgryzu (tylko, gdy smoczek jest nadużywany),
  • deficyty emocjonalne (szczególnie wówczas, gdy każdy płacz zamiast przytuleniem rozwiązuje się podaniem smoczka),
  • wady wymowy (gdy smoczek stosowany jest przez dłuższy czas).

Jak wybrać smoczek idealny?

Stojąc przed wyborem pierwszego w życiu smoczka, należy zadbać przede wszystkim o odpowiedni rozmiar. Producenci smoczków umieszczają na opakowaniach informację o tym, dla jakich grup wiekowych przeznaczony jest produkt. Nieco inaczej będą wyglądały smoczki dla wcześniaka, noworodka i starszego niemowlaka. Ważne, aby nie zawierały lateksu ani BPA.

Przydatnym akcesorium może być zawieszka do smoczka. Sprawdzi się ona przede wszystkim podczas przejażdżki w spacerówce. Każdy rodzic wie, że maluchy uwielbiają rzucać pluszakami, skarpetkami i innymi drobnymi gadżetami, które znajdują się wówczas w zasięgu ich rączek. Na rynku produktów niemowlęcych dostępne są także specjalnie pojemniczki na smoczki. Można je wygodnie nosić w torbie przy wózku i korzystać zgodnie z potrzebami.

Dobrą praktyką jest zwracanie uwagi na atesty i certyfikaty bezpieczeństwa. Na smoczkach nie warto oszczędzać. Materiał ich wykonania gwarantuje bezpieczeństwo użycia. Dobrze sprawdzi się hipoalergiczny silikon. Smoczki wykonane z lateksu mogą powodować uczulenia. Część smoczków wyposażona jest z niewielkie otwory, co ułatwia wentylację podczas ssania.

Higiena smoczka

Ponieważ smoczek ma bezpośredni kontakt z jamą ustną dziecka, należy często myć go razem z płynem przeznaczonym do czyszczenia smoczków i butelek dla maluchów. Przed pierwszym użyciem warto wyparzyć smoczek. Gdy upadnie on na ziemię, nie zaleca się oblizywanie go z piasku i zanieczyszczeń. W ten sposób rodzic może nieświadomie przenieść bakterie z własnej jamy ustnej do buzi dziecka.

1 thought on “Smoczek – przyjaciel czy wróg?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.