Karmienie dziecka piersią

Źródło: Pixabay.com

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

Karmienie piersią to dla wielu kobiet nie tylko sposób na dostarczenie małemu dziecku wszystkich składników odżywczych, niezbędnych do zdrowego dorastania. To także rytuał, podczas którego między matką a maluchem buduje się specjalna więź. Właśnie dlatego odstawienie dziecka od piersi dla wielu osób może stanowić prawdziwe wyzwanie. Podpowiadamy jak w bezpieczny i delikatny sposób zakończyć karmienie piersią.

Do kiedy właściwie warto karmić piersią?

Wiele kobiet karmiących piersią zastanawia się, w którym momencie życia malucha rozpocząć odstawianie go od piersi. Według Światowej Organizacji Zdrowia, absolutnym minimum, które należy zachować są trzy pierwsze miesiące życia dziecka. W tym okresie układ immunologiczny jest jeszcze nierozwinięty, a przeciwciała z mleka matki pomagają wzmocnić odporność malucha. Najkorzystniejsze jest karmienie przez pierwsze pół roku życia, jednak wiele matek decyduje się na nieodstawianie od piersi nawet do momentu ukończenia przez dziecko dwóch lat.

Upewnij się w swojej decyzji

Wielu specjalistów zwraca uwagę na to, że karmienie piersią, spełnia nie tylko fizjologiczne potrzeby malucha, ale także zapewnia mu komfort psychiczny. Jest to szczególnie istotne w momencie, kiedy rozwija się osobowość dziecka, czyli w okresie od pierwszego do trzeciego roku życia. Właśnie dlatego ogólnie akceptuje się zasadę, że naturalny moment odstawienia dziecka od piersi następuje w momencie, kiedy to ono samo nie chce już korzystać z tego rodzaju typu pokarmu. 

Bardzo często, kobiety karmiące piersią, podejmują decyzję o zmianie pokarmu ze względu na presję otoczenia, zmęczenie czy kwestie niezależne od nas, takie jak charakter pracy zawodowej albo przyjmowane przez nas leki. Warto jednak pamiętać, że tego typu decyzja podjęta zbyt pochopnie może kosztować nas wiele wyrzutów sumienia i wątpliwości. Przed jej podjęciem zastanówmy się, czy na pewno wyszła ona od nas, czy być może jest ona wymuszona przez presję otoczenia. Ponadto warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nasi najbliżsi zapewniają nam odpowiednie wsparcie w karmieniu piersią.

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

Nie ma jednego sprawdzonego sposobu na odstawianie dziecka od piersi, należy jednak pamiętać, aby decyzja była przemyślana a sam proces przebiegał delikatnie i stopniowo.

Specjaliści zwracają uwagę na to, aby na początku określić sobie konkretny przedział czasowy zakończenia karmienia – na przykład miesiąc lub dwa tygodnie.

Najlepiej rezygnować z jednego karmienia co dwa – trzy dni i unikać noszenia ubrań, które kojarzą się dziecku z karmieniem piersią. Naturalne posiłki należy zastąpić zdrowym i pożywnym jedzeniem, tak aby dziecko nie czuło się głodne i nie nalegało na podawanie sobie piersi. Podawajmy posiłki regularnie, aby maluch nie czuł się głodny i nie domagał się znajomego sposobu karmienia. 

Bardzo istotnym aspektem procesu odchodzenia od naturalnego karmienia jest zapewnienie dziecku poczucia bliskości i zrozumienia. Nie bójmy się rozmawiać z maluchem i tłumaczyć mu, dlaczego od tego czasu będzie dostawał posiłki z innego źródła. Nawet z bardzo małym dzieckiem warto rozmawiać i tłumaczyć mu, w jak najprostszy sposób, powód zmiany żywienia.

Upewnij się, że nie odstawiasz dziecka od piersi zbyt pochopnie

Matka trzemająca dziecko na rękach
Źródło: Pixabay.com

Decyzja o odstawieniu dziecka od piersi bywa podejmowana zbyt pochopnie, jednak kobiety nie zawsze są tego świadome. Sygnały świadczące o tym, że to już faktycznie ten czas powinny wyjść przede wszystkim od naszego malucha i to jego powinniśmy dokładnie obserwować w procesie zmiany diety. Kwestie, które powinny nas zaniepokoić to:

  • zaburzenia snu,
  • marudzenie, apatia a nawet agresja,
  • ssanie kciuka lub różnych przedmiotów,
  • lęk separacyjny.

Mama powinna także zwracać uwagę na swoje własne reakcje. Jeżeli czujemy wahania nastroju albo apatię, a nasze piersi są przepełnione pokarmem, bardzo możliwie, że decyzja o odstawieniu od piersi została podjęta pochopnie. 

 Artykuł napisała:
Magdalena Polena – copywriterka,
dziennikarka, freelancerka.
Na co dzień kolekcjonuje niepotrzebne fakty i wychowuje dwa koty.

Źródło:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.