Dzieci przytulające się w otoczeniu liści i drzew

Czy budżetowe foteliki 9-36 kg mogą być bezpieczne?

Foteliki 9-36 kg łączą w sobie dwa przedziały wagowe w jednym. Z tego względu wielu rodzicom mogą wydawać się świetną oszczędnością pieniędzy. Tymczasem jednak specjaliści nie mają wątpliwości, że to foteliki o mniejszym zakresie wagowym zapewniają lepszą ochronę. Czy foteliki samochodowe 9-36 kg mogą więc być bezpieczne?

Foteliki 9-36 kg – charakterystyka

Foteliki samochodowe 9-36 kg zawierają w sobie siedziska z zakresu 9-18 kg i 15-36 kg. Ich używanie można rozpocząć w momencie, gdy dziecko wyrośnie z fotelika 0-13 kg, a więc około 1. roku życia. Tego typu siedziska cieszą się dużą popularnością wśród rodziców, gdyż służą na okres kilku lub nawet kilkunastu lat, przez co pozwalają na zaoszczędzenie wydatków związanych z wymienianiem kolejnych modeli.

Foteliki 9-36 kg mogą być montowane za pomocą zwykłych pasów samochodowych lub też przy użyciu systemu ISOFIX. Niektóre foteliki z tego zakresu posiadają również uzupełnienie ISOFIXU w postaci systemu Top Tether, czyli dodatkowych punktów mocowania, które zapewniają jeszcze większą ochronę w przypadku ewentualnych zderzeń.

Foteliki samochodowe 9-36 kg a bezpieczeństwo

Pomimo swojej popularności, foteliki 9-36 kg nie są uznawane za najlepszy wybór. Większość specjalistów zaleca, by po foteliku 0-13 kg zdecydować się na zakup modelu z kategorii 9-18, a dopiero później – 15-36 kg.  To właśnie mniejszy zakres wagowy pozwala na lepsze dopasowanie fotelika do sylwetki dziecka, a co za tym idzie – na zwiększone bezpieczeństwo jego ciała podczas potencjalnych wypadków.

Nie oznacza to jednak, że foteliki samochodowe 9-36 kg nie mogą być bezpieczne. Modele z tego przedziału wagowego idealnie spełnią swe zadanie, jeśli tylko będą odznaczały się kilkoma ważnymi cechami. Jedną z nich jest możliwość montażu tyłem do kierunku jazdy do momentu osiągnięcia wagi 18 kg. Najmłodsi jeżdżący przodem są bowiem narażeni na dużo większe obrażenia w przypadku zderzeń czołowych.

Foteliki 9-36 kg powinny również posiadać pięciopunktową uprząż bezpieczeństwa, gdyż dzieci korzystające z fotelików o takim zakresie wagowym nie mają jeszcze  właściwie rozwiniętej miednicy i kolców biodrowych, przez co nie da się ich poprawnie zapiąć zwykłymi pasami bezpieczeństwa. Istotnym elementem jest również rozbudowany system ochrony szyi oraz możliwość regulacji zagłówka i uprzęży, która pozwala na dostosowanie fotelika do rosnącej sylwetki dziecka.

Jak wybrać dobry fotelik 9-36 kg?

Fotelik samochodowy 9-36 kg może być równie skuteczny, jak foteliki z mniejszych przedziałów wagowych. Aby zapewniał naszym dzieciom maksimum bezpieczeństwa, powinniśmy go jednak nabyć w bardzo dobrym sklepie z fotelikami. Kupując siedzisko, wybierzmy markowy, odznaczający się wysoką jakością produkt, który będzie spełniał przedstawione wyżej wymogi. Pamiętajmy też, że fotelik z przedziału 9-36 kg to inwestycja na lata, dlatego warto zdecydować się na droższy, posiadający więcej funkcji i zabezpieczeń model.

Bardzo ważna jest także kwestia testów. Kupując jakikolwiek fotelik dla dzieci, należy zwrócić uwagę zarówno na testy, jakim został poddany, jak i na oceny, jakie w nich otrzymał. Jest to szczególnie istotne w przypadku fotelików o większym zakresie wagowym, jak 9-36 kg. Jednym z podstawowych wyznaczników bezpieczeństwa siedzisk jest test ADAC, czyli seria badań, która obejmuje m.in. testy zderzeniowe i użytkowość foteli. Warto więc sprawdzić, czy interesujący nas model przeszedł taki test, i jeśli tak – jak sobie w nim poradził. Pamiętajmy, że jakość fotelika samochodowego przekłada się na poziom jego bezpieczeństwa, co jest wyjątkowe ważne w przypadku modeli z zakresu 9-36 kg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.