Zabawki kreatywne – pomysły

Nie od dziś wiadomo, iż dzieci najchętniej uczą się świata i rozwijają swoje umiejętności poprzez zabawę. Przed wyborem kolejnego prezentu dla dziecka warto się na chwilę zatrzymać i zastanowić, czy nie da się połączyć przyjemnego z pożytecznym. Tutaj przychodzą nam na pomoc zabawki kreatywne. Producenci dobrze o tym wiedzą i oferują nam wprost niezliczoną ilość zabawek edukacyjnych, które pomagają rozwinąć wiele kompetencji naszego maluszka.

Obecnie występujące na rynku zabawki pomagają rozwijać takie umiejętności jak:

  • zmysły
  • umiejętności poznawcze
  • umiejętności manualne i motoryczne
  • kreatywność

Od najmłodszych lat warto przyłożyć większą uwagę do tego, co wręczamy dziecku do zabawy. Dobór zabawki odpowiedni do wieku i zainteresowań pociechy zapewni długie godziny frajdy, jednocześnie stymulując umysł i ciało do nauki. Większość z nich wymaga od maluszka wyobraźni i inwencji twórczej, co od najmłodszych lat uczy dzieci rozwiązywania problemów. Jak odnaleźć się na wśród półek pełnych zabawek?

Kreatywne zabawki dla najmłodszych

Nie musimy czekać aż dziecko będzie starsze i świadome, aby zacząć wspomagać jego rozwój. Na tym etapie życia niezbędna jest stymulacja zmysłów, takich jak wzrok czy dotyk, dlatego dobrze sprawdzą się wszelkie układanki oraz gry polegające na dopasowywaniu kształtów. Wszelkie zabawki sensoryczne o różnych kształtach, kolorach czy teksturach zapewnią maluszkowi wiele różnych doznań. Dobrym rozwiązaniem są także maty edukacyjne, w których maluch będzie czuł się niemal jak na placu zabaw. Dla najmłodszych dzieci ciekawe będą zabawki interaktywne, które całkowicie je zaangażują.

Jak rozbudzić w dziecku małego artystę

Z pomocą przychodzą nam wszelkie kreatywne zabawki, które będą rozwijały zdolności manualne oraz kreatywność dziecka. Począwszy od kredek i farbek, poprzez zestawy z ciastoliną, aż do tworzenia własnej biżuterii! Pociecha może teraz piec swoje własne babeczki, formować lody czy stworzyć dla siebie pluszaka. I choć na opakowaniu zazwyczaj pokazany jest efekt finalny, największą zaletą takich zabawek jest możliwość puszczenia wodzy fantazji i działanie zgodnie ze swoim pomysłem. Jedynym ograniczeniem przy tworzeniu jest wyobraźnia malucha. Własnoręcznie tworzone przedmioty są później chętnie wręczane jako prezenty najbliższej rodzinie czy przyjaciołom.

Młody konstruktor

Do najprostszych zabawek edukacyjnych rozwijających analityczne myślenie i zdolności manualne należą klocki. To dziecko decyduje czy zbuduje dziś szpital, czy może basen. Ciekawym rozwiązaniem są też wszelkiego rodzaju modele do samodzielnego składania od torów wyścigowych, poprzez schroniska dla zabawkowych zwierząt po bardziej zaawansowane samoloty czy samochody. Takie zabawki oferują wiele godzin zabawy i skupienia oraz uczą cierpliwości. Aby móc się pobawić, najpierw należy wykonać przyjemną pracę. To także okazja dla każdego rodzica do kreatywnego spędzenia czasu ze swoją pociechą.

Kiedy w sklepie natrafimy na dział z zabawkami kreatywnymi warto się na chwilę zatrzymać. Kto wie, może sztaluga malarska czy zestaw młodego chemika rozbudzą w dziecku pasję, która pozostanie z nim do końca życia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.