Maski na halloween

Historia masek na Halloween – jak znalazły się w tradycji tego święta

Noc Halloween wiąże się z upiorami, zjawami czy czarownicami, a przebrania przedstawiające te postaci są wówczas niezwykle popularne. Wśród kostiumów niezwykle często pojawiają się również specjalne maski na Halloween. Skąd wzięły się w tradycji tego święta, dlaczego zakładane były w przeszłości oraz jakie są najlepsze rodzaje masek wykorzystywanych współcześnie? Warto poznać odpowiedzi na te pytania jeszcze przed kolejnym świętem Halloween.

Tradycja Halloween – gdzie ma swoje korzenie?

Przyjęło się mówić, że Halloween to święto, które pochodzi z tradycji amerykańskiej. To jednak tylko hipoteza, która nigdy nie została potwierdzona. Istnieje wiele domysłów i przesłanek związanych z tym świętem. Podejrzenia dotyczące genezy Halloween padają na rzymskie obchody na cześć Pomony – bogini owoców i nasion, czy też celtyckie święto na powitanie zimy. Ze względu na to, że Halloween przypada na przełomie jesieni oraz zimy, a ta kojarzona była niegdyś ze śmiercią i mrokiem, wierzono, że tej nocy zaciera się granica między światem żywych i umarłych, a duchy powracają na ziemię, aby dokończyć swoje sprawy.

Dlaczego maska na Halloween?

Zgodnie z tradycją celtycką, w nocy z 31 października na 1 listopada duchy zmarłych pojawiały się w świecie żywych, aby odpokutować swoje występki. W obawie przed zjawami i złymi duchami palono ogniska, wystawiano przed dom pożywienie, które miało nasycić duchy. Ludzie natomiast zakładali przebrania i maski, których zadaniem było odstraszenie upiorów. Maska mogła mieć również duże znaczenie dla obrządków religijnych związanych z oddawaniem czci bogom plonów i urodzaju. Był to bowiem również czas dziękczynienia za udane żniwa. Używane wówczas kamuflaże przerodziły się w obecne maski na Halloween, które urozmaicają stroje i przebrania na ten wieczór. Sprawdź ofertę masek na Halloween w GoDan Party

Maska halloweenowa – ma odstraszyć czy przestraszyć?

Zgodnie z tradycją, maski miały odstraszyć upiory, zjawy i złe duchy. Ciężko jednak ustalić, jak dokładnie wyglądały. Wiadomo jednak, że obecne straszne maski na Halloween, z pewnością nie pełnią funkcji odstraszania złych duchów, a raczej straszenia ludzi. Prawdopodobnie historia ta została odwrócona i dziś przebrania mają odnosić się do zjaw i duchów pojawiających się tego dnia w świecie żywych, niżeli do ludzi chcących się przed nimi ochronić. Zgadzałoby się to również z tym, że osoby mające straszne maski na Halloween zbierają po domach przysmaki – co kojarzy się z poczęstunkiem dla duchów wystawianym niegdyś przed domem.

Pomysłowe przebranie – ciekawe maski na Halloween

Obecnie obchodzenie Halloween jest już bardzo powszechne, a zasady przebierania się i dobierania atrybutów są coraz luźniejsze. Chcąc mieć fajną maskę na Halloween nie trzeba decydować się na oblicze ducha, wampira, czy innych mrocznych zjaw. Obecne przebrania pozwalają na rozwinięcie swojej kreatywności i pomysłowości, a wśród szeroko dostępnych masek jest naprawdę bardzo duży wybór wzorów. Obecnie wykonywane są one również z zupełnie innych materiałów, dzięki czemu wyglądają one bardzo estetycznie i wiarygodnie. Najczęściej spotykane to:

  • lateksowe maski
  • plastikowe maski
  • maski papierowe
  • maski z pianki

Współczesne Halloween – każdy może być kim chce

Obecne przebrania i maski na Halloween odbiegają już dość mocno od tradycji święta. Uczestnicy zabaw i imprez organizowanych tego dnia przebierają się za różne postaci filmowe, osoby ze świata polityki czy gwiazdy Hollywood. Wśród przebrań dużą popularnością cieszą się również maski lateksowe przedstawiające głowy zwierząt. Sprawdź ofertę przebrań i masek halloweenowych w sklepie Godan Party.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.