Rozszerzanie diety dziecka może następować na różne sposoby. Wśród popularnych podejść do wprowadzania nowych pokarmów w dziecięcym menu znajduje się metoda BLW. Co dokładnie oznacza BLW? Jak zacząć rozszerzanie diety z tą metodą?
Metoda BLW – na czym polega?
BLW jest skrótem pochodzącym od angielskiego „Baby-Led Weaning”. Na język polski najczęściej tłumaczony jest on jako „bobas lubi wybór”.
Ta metoda żywienia dzieci stosowana w rozszerzaniu ich diety została opracowana w Wielkiej Brytanii w latach 90. XX wieku. Obecnie jest popularna również w Polsce i przyciąga uwagę wielu rodziców.
W metodzie BLW to dziecko decyduje o tym, co będzie jadło. Maluch otrzymuje wtedy do dyspozycji różne produkty, spośród których może wybrać te, które odpowiadają mu najbardziej.
Rozszerzanie diety u dziecka metodą BLW – najważniejsze zasady
- Na początku dziecko otrzymuje miękkie pokarmy, na przykład gotowane warzywa, gęste kaszki, natomiast potem, gdy ma już ząbki, można zacząć podawać twardsze produkty.
- Nowe pokarmy w diecie BLW powinno się wprowadzać stopniowo – najlepiej, aby był to 1 nowy produkt co kilka dni, aby można było łatwo obserwować reakcję dziecka.
- Najczęściej dziecko otrzymuje posiłki takie, jakie jedzą rodzice, przy czym nie są one tak mocno doprawiane.
- W diecie BLW rezygnuje się z pokarmów w formie papek, przecierów czy purée oraz z podawania ich łyżeczką. Maluch samodzielnie może sięgać po jedzenie i poznawać jego konsystencję, kolor i smak.
- Dziecka nie należy karmić na siłę – rodzic decyduje o tym, co będzie składało się na dietę dziecka, jednak to ono samo komponuje swoje menu przez wybór konkretnych produktów w danej ilości.
- Podczas posiłku dziecko powinno być przez cały czas pod opieką. Rodzice często obawiają się, że samodzielne jedzenie może powodować krztuszenie się, jednak nie zdarza się ono znacznie częściej podczas diety BLW w porównaniu z innymi dietami.
- Po posiłku dziecko powinno się napić – można wtedy nakarmić je piersią lub podać wodę albo mleko modyfikowane.
Metoda BLW w rozszerzaniu diety dziecka – jak zacząć?
Rozszerzanie diety metodą BLW najczęściej zaleca się rozpocząć w 17. tygodniu życia dziecka, natomiast nie później niż w 26. tygodniu.
Dziecko, u którego planuje się rozszerzyć dietę metodą BLW, powinno samodzielnie siedzieć i kontrolować ruchy głowy oraz szyi. Powinno też mieć umiejętność chwytania palcami.
Bardzo pomocne podczas rozszerzania diety metodą BLW będzie krzesełko dziecięce ze stolikiem. Najlepiej zdecydować się na krzesełko do karmienia polecane przez fizjoterapeutów, które pomoże dziecku w utrzymaniu bezpiecznej dla niego pozycji podczas jedzenia. Powinno być ono również stabilne i łatwe w czyszczeniu.
Warto też pamiętać o tym, że przy stosowaniu metody BLW kuchnia nie będzie idealnie czysta. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość, aby maluch mógł swobodnie kosztować różnych pokarmów na swój sposób. Aby zredukować zabrudzenia, można wyłożyć podłogę folią, a dla dziecka kupić cienki śliniak z ceraty z rękawami.