Lokal gastronomiczny

Jak wyposażyć restaurację? Elementy umeblowania lokalu gastronomicznego

Aranżacja sali dla gości to jeden z najprzyjemniejszych etapów przygotowywania nowego lokalu gastronomicznego. Na tym etapie właściciel zazwyczaj posiada już w pełni wyposażoną kuchnię, urządzenie której jest najtrudniejszym zadaniem. Teraz trzeba jeszcze przygotować przestrzeń dla gości w taki sposób, by była ona wygodna, bezpieczna i estetyczna. Jakich elementów nie może tutaj zabraknąć?

W każdym lokalu gastronomicznym muszą znaleźć się przede wszystkim stoły i wygodne siedzenia dla gości. Jednak wybór odpowiednich mebli restauracyjnych będzie różnił się w zależności od charakteru lokalu. Innych stołów będziemy potrzebować w restauracji nastawionej na serwowanie wystawnych obiadów, a innych w kawiarniach, gdzie podaje się przede wszystkim napoje i desery.

Meble do restauracji i sali weselnej

„Rozpoczęcie poszukiwań mebli restauracyjnych powinny poprzedzać solidne przygotowania. Właściciel czy inna osoba odpowiedzialna za wystrój musi zastanowić się, w jakim stylu ma być utrzymane całe wnętrze. Skrupulatne planowanie pozwoli nie tylko stworzyć w spójną i efektowną całość, ale też zaoszczędzić na zakupach” – podpowiada nasz rozmówca z przedsiębiorstwa Meblant.

Jeśli zakładamy, że stoły będą zawsze przykryte obrusami, można zdecydować się na najprostsze, uniwersalne stoły na stalowych podstawach. Takie rozwiązanie będzie bardzo praktyczne, trwałe, a zarazem niedrogie. Z kolei w sytuacji, gdy sprzęty mają być istotnym elementem aranżacji, warto zainteresować się właściwymi meblami restauracyjnymi. W katalogach producentów można znaleźć eleganckie i przystępne stoły oraz krzesła restauracyjne sprzedawane osobno, jak i w całych kompletach.

W stylowych restauracjach świetnie prezentują się drewniane krzesła i stoły. Takie wyposażenie sprawdzi się w wielu różnych aranżacjach, zarówno w restauracji stylizowanej na ludową karczmę, szlachecki dworek, jak i w nowoczesnym lokalu w stylu skandynawskim.

Nieco inne kryteria trzeba brać pod uwagę szukając mebli do sali weselnej. Aranżacja w takim lokalu powinna być możliwie elastyczna. Różni klienci mają różne oczekiwania odnośnie ilości i konfiguracji stołów, a niekiedy również ich kształtu. Jeszcze dekadę temu prawie zawsze stoły na sali ustawiane były w jednym lub maksymalnie trzech równoległych rzędach, toteż niezbędne były blaty prostokątne. Dziś coraz częściej państwo młodzi życzą sobie stołów okrągłych. Toteż każda sala weselna powinna dysponować rozwiązaniami spełniającymi oczekiwania wszystkich potencjalnych klientów. Oznacza to, że w magazynie musi znajdować się wiele mebli. Najłatwiejsze przechowywanie zapewniają składane stoły cateringowe z prostokątnymi oraz okrągłymi blatami.

Meble do kawiarni, baru i ogródka piwnego

Zupełnie innymi kryteriami będziemy kierować się w poszukiwaniu mebli do bardziej kameralnych wnętrz kawiarni, barów i pubów oraz do działających przy nich ogródków. W takich lokalach nie potrzebujemy dużych blatów, więc doskonale sprawdzą się niewielkie stoliki na jednej nodze. Dużą sympatią gości cieszą się stoliki okrągłe, które znoszą dystans między siedzącymi przy nich osobami.

Wokół stolików muszą stanąć kawiarniane krzesła. Warto zwrócić uwagę na jakość ich wykonania, zwłaszcza jeśli chcemy używać ich również na zewnątrz, pod gołym niebem lub parasolami. Jeśli korzystamy z wysokich stolików lub przewidujemy siedzące miejsca dla gości przy kontuarze, musimy kupić również krzesła barowe. Z kolei w klimatycznych kawiarniach oprócz krzesełek lub zamiast nich możemy wykorzystać przyjemne meble tapicerowane, np. pufy, fotele, sofy, ławeczki i modne siedziska modułowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.