Dzieci bawią się zabawkami w pokoju

Nauka i zabawa – czy zabawki pomagają w rozwoju dziecka?

Zabawki to nieodłączna część dzieciństwa. Większość maluchów dysponuje całą kolekcją, która zachęca do pobudzania kreatywności i wyobraźni. Warto jednak wspomnieć, że dzisiejsze zabawki swoim wyglądem i funkcjonalnością nieco odbiegają od tych zabawek, które modne były jeszcze kilkanaście lat temu. Stawia się w nich bowiem nie tylko na doskonałą zabawę, ale również na to, jakie korzyści mogą przynieść dla rozwoju dziecka.

Czy zabawki mogą uczyć?

Zabawki mogą pełnić bardzo istotną rolę w procesie nauki i edukacji. Jeśli są dobrze zaprojektowane, angażują dzieci w interakcje, a także rozwijają niektóre obszary ich umiejętności i pobudzają kreatywność. W jaki sposób?

  • Umiejętności poznawcze – gry logiczne, układanki, klocki pomagają w rozwijaniu umiejętności myślenia przestrzennego i logicznego, ale również rozwiązywania problemów;
  • Eksperymentowanie – zabawki, które to umożliwiają, pozwalają dzieciom odkrywać i doświadczać, a przez to też pobudzać ciekawość świata. 
  • Umiejętności społeczne, jeśli dzieci mają do czynienia z zabawkami, które angażują je w interakcję z innymi. Czasem rozwijają się też umiejętności współpracy, negocjacji i komunikacji.
  • Umiejętności motoryczne – jeśli zabawki wymagają manipulacji i precyzji ruchów. Należą do nich m.in. puzzle, bierki, ale także gry wymagające większego zaangażowania fizycznego. 

Niezwykle ważne jest jednak to, by odpowiednio dobierać zabawki do wieku dziecka i zwracać przy tym uwagę na jego zainteresowania. To pomoże mu rozwijać się w różnych obszarach i będzie dla niego przyjemnością. 

Sklep z zabawkami – na co zwracać uwagę wybierając się na zakupy?

W dobrym sklepie z zabawkami spotkamy się z podziałem poszczególnych produktów na kategorie, dzięki czemu łatwiej będzie dotrzeć do przedmiotu, który nas interesuje. Możesz wybierać wśród gier, zabawek sportowych, czy zabawek do wykorzystania w ogrodzie. Bardzo dobrym sposobem na trafienie z zakupem właściwej zabawki, jest poruszanie się w określonych kategoriach wiekowych. Dzięki temu masz pewność, że oglądasz zabawki dostosowane do wieku dziecka, które ma je potem otrzymać.

Tego rodzaju zakupy najłatwiej wykonać on-line. Pełna oferta pozwala spokojnie porównać ceny. Możliwe jest również rozważenie poszczególnych zabawek, a nawet konsultacja z maluchem, by wybrać dokładnie takie zabawki, jakie go naprawdę interesują. Yupi.pl to przykład sklepu z zabawkami, w którym znajdzie się wszystko to, co może uszczęśliwić najmłodszych i zdecydowanie warto tam zajrzeć w poszukiwaniu idealnej zabawki. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.