Kilka wielorazowych pieluch leży na białym stole

Pieluchy wielorazowe – ekologiczny wybór

Jeśli zależy Ci na ochronie środowiska i chcesz wychowywać swoją pociechę w duchu ekologii od najmłodszych lat, zastanów się nad stosowaniem tradycyjnych pieluch wielorazowych zamiast zaśmiecających naszą planetę pampersów.

Trochę liczb

Typowe dziecko od momentu urodzenia do ukończenia nauki korzystania z nocnika zużywa od 5000 do 8000 pieluch! Spróbuj wyobrazić sobie tę ilość. A teraz przemnóż ją przez liczbę dzieci w naszym kraju. Robi wrażenie, prawda? Chociaż jednorazowe pieluszki mogą wydawać się wygodne, za komfort szybkiego użytkowania i wyrzucenia nieprzyjemnej zawartości płacimy my wszyscy. Nasza planeta tonie w śmieciach a jedną z głównych przyczyn pochodzących z gospodarstw domowych stanowią pieluchy.

A przecież istnieje alternatywny sposób, znany już naszym babciom i prababciom. Wystarczy zaopatrzyć się w pieluszki wielorazowe, które można prać i stosować przez długi czas. Nie myśl jednak, że są to przestarzałe ponure tkaniny z szorstkiego burego materiału, spinane agrafką. Współczesne pieluchy wielokrotnego użytku dostępne są w wielu kolorach i wzorach. Są wygodne do zakładania i noszenia.

Nie mają też podstawowej wady pampersów – wysokiej ceny. Jeśli porównasz koszt kupna kompletu pieluch wielorazowych (zwykle zaleca się komplet 24 pieluch w różnych rozmiarach, w miarę dorastania dziecka) z kosztem licznych wielopaków pieluch jednorazowych, różnica jest bardzo znacząca. Zaoszczędzone pieniądze możesz przeznaczyć na inne potrzeby Twojego dziecka, zamiast dosłownie wyrzucać je w błoto. 

Czego będziemy potrzebować

Jak zatem wygląda nowoczesna pielucha wielorazowa? Podstawą jest otulacz, śpioszki lub grube majteczki, czyli zewnętrzna warstwa pieluszki. W środku umieszczasz chłonny wkład, który po zużyciu możesz prać w pralce. Istnieje wiele rodzajów wkładów, dlatego możesz dobrać taki, który nie podrażni wrażliwej skóry Twojego maluszka. Wkłady konopne, bawełniane, bambusowe, muślinowe, frotte, tetrowe – na pewno znajdziesz coś dla swojego dziecka.

O ile wewnętrzną warstwę ekologicznej pieluchy trzeba bezwzględnie prać po każdym użyciu, to już zewnętrzna warstwa może wytrzymać nawet 3-4 użycia. Wystarczy ją trochę wywietrzyć w trakcie przewijania niemowlęcia i możesz ją założyć ponownie. Po trzecim lub czwartym użyciu także wędruje do prania.

W takich okolicznościach dobrze też wybrać miejsce do przewijania, które byłoby odporne na zabrudzenia. Jeśli zdecydujemy się na dodatkowe akcesorium, to wystarczy aby on miał powłokę ochronną i wtedy nie trzeba przejmować się tym co pod nim. Dobrze sprawdzi się np. mata do przewijania.

Przewaga plusów

Chociaż widoki i zapachy związane z pieluchami wielorazowymi nie należą do najprzyjemniejszych, to nic w porównaniu z kilkoma tysiącami pieluch zalegającymi na wysypisku! Niech ten ponury obraz pocieszy Cię, gdy następnym razem będziesz zmieniać wyjątkowo „wybuchową” pieluszkę. W końcu robisz to dla środowiska, a w konsekwencji dla tego małego człowieczka – aby dorastał w czystszym i zdrowszym świecie, wolnym od niepotrzebnych zmartwień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.