Okna naprawiona dzięki serwisowi okien

Usterki okien – jak sobie z nimi poradzić?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że okna również mogą ulegać zniszczeniom i usterkom, a przyczyn można szukać w nieprawidłowej eksploatacji, czynnikach zewnętrznych czy zużyciu materiałów. Jednak na rynku znajdziemy nowoczesne okna, które są solidnie wykonane, ale również w ich przypadku mogą pojawiać się drobne awarie. Niektóre z nich uda nam się usunąć samodzielnie, a z innymi będziemy musieli poprosić o pomoc serwis okien lub fachowca, który kompleksowo usunie wszelkie nieprawidłowości. Jak sobie zatem odpowiednio poradzić z usterkami okien? Sprawdź, czytając nasz wpis!

Najczęstsze usterki okien

Warto zapoznać się z najczęstszymi usterkami okien, aby wiedzieć, jak w takich sytuacjach postępować. Z pewnością mieliśmy z nimi już problem, ale nie do końca wiedzieliśmy, co zrobić. Z jakimi awariami możemy się spotkać?

Nieszczelność okna

W oknach plastikowych zdarzają się nieszczelności ze względu na obecność uszczelek wykonanych z gumy. To trwałe elementy, ale po długim czasie użytkowania ulegają zniszczeniom, a także się deformują. Mogą one się mocno wyrobić, przez co doprowadzają do nieszczelności w oknach i przepuszczają zimne lub gorące powietrze czy nadmierny hałas.

Luźna klamka w oknie

Usterki związane z poluzowaną klamką w oknach zdarzają się bardzo często, zwłaszcza po długim czasie użytkowania. Może ona nie tylko się poluzować, ale nawet pęknąć czy połamać. Dzieje się tak w wyniku obsługi skrzydła okiennego jedynie za jej pomocą, a więc ulega po prostu nadmiernej eksploatacji. Element ten powinien być przede wszystkim solidny i trwały. Jeśli zauważymy nieprawidłowości działaniu klamki, niezwłocznie należy ją wymienić.

Uszkodzona zasuwnica

W sytuacji, gdy nie możemy otworzyć i zamknąć okna, a wymiana klamki na nową nie przynosi odpowiednich rezultatów, do czynienia mamy prawdopodobnie z uszkodzoną zasuwnicą. To nic innego jak uszkodzenia mechanizmu, który steruje całym okuciem, a jego przekładnia nazywana jest właśnie zasuwnicą. W takich przypadkach będzie pomoc fachowca lub serwisu okien, którzy zajmie się naprawą.

Źle wyregulowane zawiasy

Gdy mamy problem z poruszaniem się skrzydła okna w trakcie jego otwierania i zamykania, bezpośrednia przyczyna może leżeć w źle wyregulowanych zawiasach. W nowoczesnych modelach okien, które obecnie są dostępne na rynku, zawiasy są zasłonięte specjalną osłonką. Po jej zdjęciu mamy pełen dostęp do zawiasów i możemy sprawdzić, czy nie doszło do większych uszkodzeń.

Jak poradzić sobie z usterkami okien?

Usterki okien mogą zdarzyć się każdemu, dlatego warto wiedzieć, jak postępować w takich sytuacjach, aby móc uniknąć poważnych uszkodzeń. Jeśli z daną awarią nie będziemy sobie mogli poradzić samodzielnie, konieczne będzie wezwanie fachowca lub serwisu, którzy skutecznie usuną wszystkie nieprawidłowości. Musimy liczyć się z tym, że co jakiś czas okna będą wymagać naprawy lub renowacji. Jeśli posiadamy okna drewniane, należy pamiętać o ich regularnej konserwacji, dzięki temu przedłużymy żywotność okien, a także będą lepiej się prezentować. Warto w takim przypadku wybrać serwis okien we Wrocławiu, ponieważ to właśnie okna drewniane wymagają największej uwagi. Wiele osób obecnie wybiera ten rodzaj okien ze względu na to, że prezentują się dobrze zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Jeśli zdecydujemy się na pomoc serwisu, kompleksowo zajmą się również usterkami związanymi z oknami, nie tylko drewnianymi, ale również plastikowymi. Będziemy mieć wówczas gwarancję, że odpowiednio zajmą się wszystkimi uszkodzeniami i renowacją, aby przede wszystkim okna działały prawidłowo oraz były odporne na działanie czynników zewnętrznych.

źródło zdjęcia: freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.