Dziecko w foteliku

Jak wybrać odpowiedni fotelik samochodowy dla dziecka?

Zapewnienie bezpieczeństwa dziecku w trakcie podróży samochodem to bardzo istotny aspekt. Na rynku dostępnych jest jednak bardzo wiele rodzajów i modeli fotelików samochodowych. Jak zatem nie pogubić się w gąszczu rozwiązań i wybrać odpowiedni fotelik do przewozu dziecka? Dowiecie się z poniższego poradnika.

Ochrona zdrowia i zapewnienie bezpieczeństwa małemu dziecku podczas podróży pojazdem jest niezwykle istotna. Z tego też względu posiadanie fotelika samochodowego to obecnie konieczność jeżeli myślimy o transporcie malucha samochodem. Obecnie na rynku dostępnych jest jednak bardzo wiele modeli fotelików samochodowych. Jak nie pogubić się w gąszczu różnorakich ofert? Na co zwrócić uwagę? Jak wybrać odpowiedni fotelik samochodowy dla dziecka? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższej publikacji.

Przepisy prawne odnośnie przewozu małych dzieci

Zanim zajmiemy się omawianiem dostępnych rozwiązań skupmy się na chwile na przepisach prawnych, które dotyczą transportowania dziecka w samochodzie. Tak wiec zgodnie z obowiązującymi przepisami w foteliku samochodowym muszą być transportowane wszystkie dzieci, które nie przekroczyły 150 centymetrów wzrostu. Mówi o tym ustawa z 2015 roku o ruchu drogowym. Wcześniejsze obwarowania prawne uzależniały konieczność przewożenia fotelika nie tylko od wzrostu ale również od wieku dziecka. Oczywiście obecnie ustawa przewiduje pewne wyjątki od reguły 150 centymetrów wzrostu. Chodzi tutaj o sytuację gdy w tylnym rzędzie siedzeń brakuje miejsca dla trzech fotelików a przewożone dziecko skończyło już  trzeci rok życia.

W żadnym innym przypadku transport dziecka na kolanach czy też poduszce nie jest możliwy jeżeli wzrost malucha jest poniżej półtora metra. Obowiązuje wtedy bezwzględny nakaz transportowania pociechy w foteliku samochodowym.

Skoro omówiliśmy przepisy prawne to skupmy się teraz na tym, czym kierować się podczas wyboru fotelika do przewozu dziecka. Z całą pewnością kluczowe będzie tutaj dobranie rozmiaru fotelika do wzrostu jak i wagi dziecka. Poszczególne kategorie wagowe omówimy jednak w dalszej części artykułu.

Fotelik samochodowy – certyfikaty bezpieczeństwa to podstawa

Wybierając fotelik chcemy zapewnić dziecku bezpieczeństwo w trakcie podróży. Z tego też względu bardzo istotne będzie zwrócenie uwagi czy dany model posiada wszystkie niezbędne certyfikaty oraz atesty. Jak ognia powinniście Państwo unikać fotelików nieznanych producentów, którzy nie dostarczają żadnej informacji na temat tego czy ich produkty zostały odpowiednio przetestowane i gwarantują należyte bezpieczeństwo a kuszą klientów głównie niską ceną. Zdrowie i bezpieczeństwo naszych bliskich nie ma ceny i nikt nie powinien na tym aspekcie oszczędzać.

Kolejnym ważnym aspektem będzie sam montaż fotelika w samochodzie. Ogólnie możemy tutaj wyróżnić dwa rodzaje montażu. Pierwszy za pomocą basów bezpieczeństwa oraz drugi, który wykorzystuje system ISOFIX. To właśnie na to drugie rozwiązanie powinniście się państwo zdecydować. Już od jakiegoś czasu standard ten występuje we wszystkich nowo wyprodukowanych samochodach. Dzięki niemu fotelik jest wszczepiany do siedzenia poprzez umieszczone tam zaczepy co gwarantuje solidne i bezpieczne przymocowanie.

Rodzaje montażu fotelika samochodowego

Oprócz dwóch sposobów montażu istnieją również dwie metody ustawienia fotelika – tyłem do kierunku jazdy jak i przodem do kierunku jazdy. Pierwsze rozwiązanie skierowane jest w głównej mierze do bardzo małych dzieci. Wszystko za sprawą ich budowy ciała, która to sprawia, że najbardziej narażona na urazy jest głowa oraz szyja. Fotelik samochodowy montowany tyłem do kierunku jazdy zapewnia w tym zakresie optymalną ochronę.

Natomiast foteliki montowane przodem do kierunku jazdy to propozycja dla dzieci które ukończyły już czwarty rok życia. Budowa ich ciała przypomina bowiem sylwetkę osoby dorosłej i to właśnie ten typ fotelika zapewni im najlepszą ochronę.

Zajmijmy się teraz podziałem fotelików dziecięcych ze względu na wagę dziecka. To właśnie ten podział w głównej mierze dyktuje dobór fotelika i jest stosowany przez znakomitą większość producentów.

Pierwsza grupa to foteliki dla dzieci od 0 do 10 kilogramów. Jak można się domyślić ten typ fotelików samochodowych sprawdzi się w przypadku niemowlaków które nie ukończyły jeszcze pierwszego roku życia i montowane są tyłem do kierunku jazdy. Najczęściej takowe model pełnią również po wyjęciu z auta funkcję kołyski dla malucha.

Kolejna grupa to foteliki samochodowe do wagi 13 kilogramów. Ten typ produktów przeznaczony jest dla dzieci od 6 do 12 miesięcy. Zwiększony zakres wagowy sprawia, że posłużą one maluchom nieco dłużej niż te z omawianej wcześniej grupy wagowej.

Uniwersalne rozwiązanie na długie lata – fotelik samochodowy 9-36 kg

Następną omawianą grupą będą foteliki dla dzieci z przedziału wagowego od 9 do 36 kilogramów. To właśnie ten typ fotelików jest najbardziej uniwersalny. Duży przedział wagowy sprawia bowiem, że foteliki te sprawdzą się zarówno w przypadku maluszków jak i już nieco starszych dzieci nie tracąc przy tym nic ze swoich atutów pod względem zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu podróży. Możliwe jest to za sprawą regulacji zagłówka i oparcia fotelika do przewozu dziecka. Fotelik samochodowy 9-36 kg to również idealny wybór na fotelik zapasowy do drugiego samochodu lub też fotelik dla dziadków, którzy opiekują się wnukiem.

Ostatnia grupa fotelików to ta przeznaczona dla dzieci z przemiału wagowego od 22 do 36 kilogramów. Najczęściej będą to zatem już pociechy w wieku od 6 do dwunastego roku życia. Foteliki tego typu będą oczywiście montowane już przodem do kierunku jazdy.

Na sam koniec warto wspomnieć jeszcze kilka słów o samym korzystaniu z fotelików samochodowych i zasadach bezpiecznego przewożenia dziecka w foteliku. Otóż z całą pewnością dziecko powinno znaleźć się w foteliku bez dodatkowego okrycia wierzchniego jakim jest chociażby kurtka. Dodatkowo pasy powinny dość ściśle przylegać do ciała malucha, zapewniając jednak komfort – przyjmuje się, że powinna być możliwość wsunięcia palca pomiędzy pasy. Dobrze jest też upewnić się, że fotelik został odpowiednio przymocowany za pomocą systemu ISOFIX. Dopiero wtedy możemy mówić o pełnym bezpieczeństwie podróży dla naszej pociechy.

Przedstawione powyżej porady oczywiście nie wyczerpują całkowicie tematu doboru odpowiedniego fotelika samochodowego dla dziecka. Powinny jednak naświetlić rodzicom to zagadnienie oraz pomóc w wyborze odpowiedniego modelu dla ich potomka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.