Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów w ludzkim organizmie, a szereg jej zadań jest niezwykle szeroki. Produkcja białek osocza, magazynowanie i przemiana tłuszczów, wytwarzanie żółci i detoksykacja, dlatego też gruczoł ten nazywany jest często narządem odtruwającym. W ramach ciekawostki – wątroba jest największym gruczołem w naszym organizmie, a jej waga może osiągnąć nawet 1,5 kilograma, tak więc sami widzicie, jest o co zadbać!
Należy pamiętać, iż narząd ten nie jest niezniszczalny, a czasy, w których żyjemy zmuszają wątrobę do ciężkiej pracy. Kto z nas nie żyje teraz w ciągłym pędzie lub nie korzysta z „gotowego jedzenia”, a podczas przerwy w pracy nie podjada słodkości, w weekend nie skusi się na drinka, aby odreagować? Bingo! Każdy z tych czynników ma wpływ na zdrowie gruczołu, a niewłaściwe odżywianie może doprowadzić do stłuszczenia a nawet marskości wątroby! Tak więc do dzieła, temat na dziś: regeneracja wątroby!
Po pierwsze dieta!
Wszystko co jesz ma ogromny wpływ na funkcjonowanie wątroby, dlatego po pierwsze pod lupę weź swoje menu – nie pomijaj też tego, co podjadasz między posiłkami! Nie zmuszaj gruczołu do nadmiernej pracy: zamiast 3 dużych posiłków dziennie zjadaj ich 5 lub 6, dzięki temu ułatwisz pracę wątroby i wspomożesz proces oczyszczenia oraz przemiany materii! Nie skorzysta z tego tylko Twoja wątrobą, ponieważ regularnie spożywane posiłki korzystnie wpłyną na Twoją figurę – dwie pieczenie na jednym ogniu!
Po drugie: postaraj się ograniczyć tłuszcze zwierzęce, unikaj ciężkostrawnych potraw, mocno smażonego, fast foodów oraz alkoholu. No tak, kto z nas nie lubi solidnego schabowego, podsmażanej kapusty czy porcji frytek z sosem czosnkowym? Nie popadajmy ze skrajności w skrajność, od czasu do czasu nie zaszkodzi, jednakże we wszystkim musi być umiar! Czego nie zrobi się dla zdrowia, prawda?
Przyprawy… bez nich nie obejdzie się Twoja ulubiona potrawa, nie tylko dodają smak
i aromat a dodatkowo sprawiają, że posiłki są łatwiejsze do strawienia. W wykazie przypraw znajdują się również takie, które korzystnie wpłyną na wątrobę: majeranek, jałowiec, tymianek, mięta, kminek i oregano – pobudzają one wydzielanie soków żółciowych oraz regulują dopływ żółci do dwunastnicy. Może warto byłoby urozmaicić nimi swój jadłospis?
Zioła a regeneracja wątroby
Jeżeli chcesz zadbać o zdrowie swojej wątroby i wspomóc jej regenerację warto zapoznać się z ziołami, które mogą Ci w tym pomóc. W aptekach stacjonarnych, jak i internetowych znajdziesz je w wielu formach: zioła sypkie, suplementy na wątrobę, herbaty zamknięte w fixie,
a nawet soki. Jak to mówią dla każdego coś dobrego! Większość takich produktów bazuje na wyciągu z ostropestu plamistego czyli sylimarynie, jak i ekstrakcie z karczocha. Dzięki różnorodnej formie każdy powinien znaleźć produkt dla siebie: dla zabieganych najlepsze będą zioła w postaci tabletek. Zaczynając od coraz bardziej popularnego Sylimarolu (zawiera wyciąg z ostropestu plamistego) a kończąc na wyciągu z liści karczocha firmy Solgar, który mogą spożywać również osoby na diecie wegańskiej oraz bezglutenowej!
Zioła w postaci naparu, który możesz przygotować samodzielnie lub kupić gotową mieszankę w fixie. Herbaty ziołowe zawierają w sobie kompleks ziół, który skutecznie zadba o prawidłową pracę jak i regenerację wątroby a dodatkowo wspomogą trawienie i właściwe funkcjonowanie układu pokarmowego. Jak to mówią? Po nitce do kłębka: praca naszego układu pokarmowego odgrywa ogromną rolę w funkcjonowaniu wątroby, dlatego też warto skupić się również na nim!
Na półkach aptecznych znajduję się również produkt dla „wygodnych. Uwaga, uwaga! Sok z karczocha zamknięty w butelce! Dawkowany dwa razy dziennie poprawi funkcjonowanie układu trawiennego i usprawni procesy metaboliczne, a wszystko za sprawą cynaryny pozyskanej z karczocha! Dodatkowo ze względu na właściwości stymulujące trawienie stanowi jeden z najlepszych naturalnych preparatów na odchudzanie.
Leki na wątrobę
Jeżeli zauważysz u siebie niepokojące objawy np. kłucie w prawym boku, czy nudności to wiedz, że coś się dzieje a organizm daje Ci pierwsze sygnały, że czas sięgnąć po leki na wątrobę. W ofercie aptecznej znajdziesz wiele leków OTC, czyli bez przypisu lekarza, które mogą Ci pomóc: Essentiale Max, Essentiale Forte czy Esseliv Forte. Jeżeli opiszesz objawy farmaceucie na pewno pomoże Ci on wybrać odpowiednie leki. Pamiętaj, że wątroba nie boli, nie jest ona unerwiona! Ból pojawia się, gdy narząd się powiększy i naciska na unerwioną błonę surowiczą.
Gdy objawy mimo wdrożonego leczenia nie ustępują lub dodatkowo pojawiają się następne: zmniejszenie apetytu, bezsenność, zmęczenie czy żółtaczka niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem, który zleci Ci odpowiednie badania i leczenie. Lista typów uszkodzeń wątroby nie jest krótka: zapalenia, stłuszczenia, zwłóknienia, marskość a nawet nowotwór! Ze zdrowiem nie ma żartów, więc nie bagatelizuj nawet drobnych sygnałów.